Рускиот сервис за онлајн повикување на такси превоз Yandex.Taxi веќе може да се користи и за повикување на возила во Белград. Корисниците може да ги користат iOS и Android апликациите за да си повикаат такси возила. Корисниците од Србија ќе можат да користат детални карти, но и српски јазик во апликацијата, јави Netokracija. Апликацијата е […]

Прочитај повеќе

Рускиот гигант Yandex сака да ги донесе локациските сервиси во Македонија. Можностите беа презентирана минатиот месец кога Андреј Горшков, еден од техничите директори на компанијата ја презентираше алатката во Јавна соба. Г. Грошков беше главен гостин на настанот кој го организираа Гордиан Системи. Од оваа недела веќе е достапна сателитска слика од Скопје и други […]

Прочитај повеќе

Рускиот пребарувач Yandex, кој и самиот работи на автономни возила, е новиот партнер на Uber на територија на Русија. Одделите за транспортот на патници и производи во Русија, на Uber и Yandex ќе се спојат во една компанија. Во ова партнерсво Uber ќе биде малцински сопственик. Yandex има 59,3% од компанијата, a Uber 36.6%. Вработените […]

Прочитај повеќе

Рускиот пандан на Google, пребарувачот Yandex, започнува со тестови на автономни автомобили. Заедно со објавата Yandex го сподели и првото видео на автомобилот во „акција“. Во видеото може да забележиме дека Yandex користи Nvidia GTX графички процесор во возилот и Velodyne LIDAR како сензор. Возилото е Toyota Prius V, најверојатно со куп додадени сензори. „Автономните автомобили […]

Прочитај повеќе

Дали знаевте дека Zynga е крстена по куче? Ако името не ви потсеќа на ниедна позната раса, во право сте. Нема таква раса. Zynga е име на кучката на Марк Пинкус, основачот на компанијата. Порталот Business Insider во интересна статија, отсети на имињата и на кумовите на најпознатите светски компании. Долгото име на Skype всушност е „sky peer-to-peer“ […]

Прочитај повеќе

Рускиот пребарувач Yandex најави нов интернет прелистувач и сопствена продавница за Android апликации. Новите сервиси се одговорот на Yandex на се поголемата присутност на Google на рускиот пазар. Засега прелистувачот ќе биде на руски јазик. но во Yandex веќе работат на англиската верзија. The Next Web јавува дека во Yandex.Store на почетокот ќе има 40.000 Аndroid […]

Прочитај повеќе