Велика Британија ќе ја продолжи максималната можна затворската казна за интернет троловите. Досегашните шест месеци сега се продолжени на 2 години. Промените во законот доаѓаат по неколку случаи кои ги свртија очите на јавноста, пред се заканите за силувaње на моделот Клои Медли, вели Daily Mail. „Ова е закон со кој ќе се бориме против […]

Прочитај повеќе

Плаќањето и тргувањето со биткоин во Македонија покрај заработка може да ви донесе не само парични казни туку и затворска казна од пет години. „Работење со биткоини во нашата држава ќе се санкционира. Биткоини во основа е шпекулативна валута, што го чини инвестирањето во нив крајно ризично. Во Република Македонија легално средство за плаќање е […]

Прочитај повеќе

Хакерот Ендрју Ернхајмер, попознат како Weev, доби три години и пет месеци затворска казна поради пробивање на сервер на AT&T и преземање на над 100.000 имејл адреси на корисници на iPad. По затворот, Weev ќе има три години под надзор и ќе мора да плати 36.000 долари, пишува Mashable. Weev oткри дека може по случаен […]

Прочитај повеќе

Јапонските интернет корисници кои симнуваат пиратска содржина може бидат казнети со 25.000 долари парична казна и до две години затвор, стои во новата регулатива која се воведе во земјата. Корисниците кои закачуваат пиратска содржина се соочени со 10 години затвор и над 50.000 долари парична казна. Иако пиратеријата е нелегална во Јапонија веќе подолго време, […]

Прочитај повеќе