Победникот на овогодинешниве Apple Design Awards наскоро ќе биде достапен и на Android и BlackBerry 10. Се работи за BadLand, прекрасно дизајнирана игра и можеби една од најзабавните мобилни игри што сме ги играле. Покрај наградите, играта забележа успех и со корисниците кои ја симнаа околу 7 милиони пати само на iOS. BadLand има соло […]

Прочитај повеќе

Канадскиот производител на паметни телефони BlackBerry се продава. Компанијата, која претходно беше позната како Research In Motion, во соопштение најави дека e формиран специјален комитет за да разгледа „стратешки алтернативи“ кои се или продажба на компанијата или партнерство. Според директорот Торстен Хејнс, новиот оперативен систем BlackBerry 10 има „долгорочна вредност и можности“ и затоа ќе […]

Прочитај повеќе

Ако сте развивач на игри за мобилните платформи, имаме одлична вест за вас. Имено, Unity енџинот за развивање на игри од денес е бесплатен за iOS, Android и BlackBerry 10. Овие промени ги најави Дејвид Хилгејсон, основач и извршен директор на компанијата, во соопштение објавено на блогот на Unity3D. Unity им помага на развивачите да […]

Прочитај повеќе

Пристигна BlackBerry 10. Овој редизајниран оперативен систем е последната шанса на канадскиот Research in Motion да се врати меѓу конкурентите на пазарот на паметни телефони кој еднаш го владееја, а сега имаат удел од само 6 отсто. Заедно со оперативниот систем пристигнаа и два нови телефони BlackBerry Z10 и BlackBerry Q10. „Направивме платформа која може […]

Прочитај повеќе

Само неколку дена пред 30-ти јануари кога и официјално ќе биде претставен новиот оперативен систем на Research in Motion, ИТ блогот BoyGeniusReport ги објави првите слики од BlackBerry 10 кој ќе се најде првин на новиот телефон Z10. Новиот ОС доаѓа со гласовен асистент, налик на Siri на iPhone, нова NFC поддршка, BlakBerry Hub, и […]

Прочитај повеќе

Reseach in motion можеби ќе дозволи други производители да го изнајмуваат BlackBerry 10 оперативниот систем, како што тоа го прави Microsoft со Windows Phone 8. Платформата ќе биде претставена на 30-ти јануари. „За да го лиценцираме софтверот ќе треба да покажеме дека платформата има потенцијал. Првин ќе треба да го исполниме тоа ветување, а потоа […]

Прочитај повеќе

Blackberry 10 ќе го има најбрзиот прелистувач помеѓу паметните телефони. Интегрираниот прелистувач во новиот телефон на RIM на тестовите на Gadget Masters се покажа како побрз од прелистувачот на iPhone 5 и Windows Phone 8Х. Тестот кој е направен е релативно едноставен, Blackberry 10 е поставен до iPhone 5, односно HTC 8X. Телефоните се поврзани и […]

Прочитај повеќе

Новиот оперативем систем на Research in motion – закажан за во јануари 2013-та – ќе има длабока интеграција со веб сервисот за фаќање белешки Evernote. Ова беше откриено во софтверските алатки за BlackBerry 10, пуштени за да може програмерите навремено да развијат апликации. Апликацијата ќе има опција Notebooks преку која корисниците ќе можат да организираат […]

Прочитај повеќе

Research in Motion на 30-ти јануари 2013 ќе го претстави најновиот редизајниран BlackBerry 10 оперативен систем заедно со два нови BlackBerry 10 телефони, еден со екран на допир и еден со тастатура. Настанот е возбудлив не само за фановите на BlackBerry, туку за целата мобилна индустрија бидејќи оваа нова платформа ќе ја одреди судбината на […]

Прочитај повеќе

Балканската група на Blackberry програмери ќе го одржиот првиот Mini Blackberry 10 Jam на 24 ноември во просториите на Факултетот за Електроинженерство и Компјутерски науки (FERI) во Марибор. Mini BlackBerry 10 Jam е прв настан од ваков тип во Словенија и на Балканот. Најзабележителен гостин ќе биде Арон Ардири кој е Senior Тechnical Еvangelist на […]

Прочитај повеќе

Еден од првите луѓе на маркетинг одделот на RIM, Френк Булбен, најави дека за новиот Blackberry 10 заинтересираните ќе мора да почекаат до следната година. Во интервју за CNет тој открива дека компанијата нема да ги покаже двата нови Blackberry 10 уреди оваа година. Компанијата ќе објавува делови од функционалноста на телефоните, но целосна презентација нема […]

Прочитај повеќе