Кога Atari најави дека ќе издаде конзола, носталгијата полуде дел од ентузијастите кои започнале да играат на нивните уреди. За жал, Atari од минатото одамна го нема, а ова е само брендот, но и тоа беше доволно. Компанијата секако ги таргетира сите кои се пораснати со овие игри и носталгијата би можела да игра клучна […]

Прочитај повеќе

Ова е фабриката на Valve во која се изработува Steam Controller. Фабриката изгледа фантастично бидејќи Valve вели „малку претеравме, и ја изградивме најголемата целосно автоматизирана подвижна лента во САД“.

Прочитај повеќе

Alt Ctrl Game Jam – Скопје ќе се одржи од 13 до 22 септември. Настанот започнува со Game Jam на 13 и 14 септември, а понатаму онлајн ќе трае до 22 септември. Целта на настанот е промоција на креативноста и поинаква интеракција со видео игрите. Покрај настанот во Скопје – пријавете се тука – ќе […]

Прочитај повеќе

Кристијан Трајковски и Мартин Пупков од Dark-1, заедно со Дајана Димовска Димовска од данското студио KnapNok Games, продолжуваат со својата одлична работа да ги популаризираат независните игри. По неколкуте инди-настани во Македонија, дечките стартуваат интернационален настан Alt Ctrl Game Jam на кој се поканети сите гејминг ентузијасти да развијат нов контролер. „Ова го правиме за […]

Прочитај повеќе

Ако може да им се верува на сликите кои ги објави Zatz Not Funny, наводно преземени од бразилската агенција за одобрување на продукти, Amazon има направено свој гејминг контролер за кој сè уште не се знае за што ќе биде искористен – за конзола или за ТВ сет. Контролерот покрај стандардните копџиња и палка за […]

Прочитај повеќе

Google потврди дека купува поголем дел од Green Throttle Games, компанија која беше изгасена при крајот на минатата година, но која успеа да креира гејминг контролери и додатоци за видео игри. Иако останува непознато што Google ќе прави со Green Throttle Games, чиј тим се преселува кај интернет гигантот, сепак веќе кружат шпекулации за можна […]

Прочитај повеќе

Уште во јуни на претставувањето на iOS 7, Аpple најави дека во оперативниот систем ќе додаде и поддршка за други хардверски додатоци, пред се гејминг контролерите. Без таа поддршка, производителите на контролери мораа да соработуваат со индивидуални гејминг студија за да ја обезбедат синхронизацијата помеѓу игрите и контролерите. Но, благодарение на интегрираната поддршка сега пристигаат […]

Прочитај повеќе

Wikipad се нов производител на таблет комјутери, иако можеби е поточно е дека се нов производител на гејминг таблет комјутер. Wikipad е Android 4.1 уред на кој најпрепознатлива карактеристика му е контролерот кој се прикачува на таблетот и го претвара таблетот во „overpowered game boy“. [youtube]mOSuzGnE-XA[/youtube] Спецификациите на таблетот не се лоши, четири јадрен Tegra […]

Прочитај повеќе