Порталите на озлогласениот Џоко се отвораат насекаде низ Тириа, а Тајми мисли дека изворот се наоѓа во Sandswept Isles, нова мапа низ која се протега дво-часовна приказна, нов mastery и еден куп активности и достигнувања. ArenaNet го има достигнато врвот во раскажување приказни и A Bug in the System се поставува како ништо повеќе од ремек […]

Прочитај повеќе

Во ред е доколку целосно сте заборавиле на Dark Age of Camelot. Оваа ММО игра излезе во далечната 2001 година, но, од некоја причина, дури во 2018 година ќе добие опција за бесплатно играње. Девелоперите Mythic Entertainment ќе ја одбележат ваквата транзиција преку новиот мод насловен Endless Conquest. Интересно е тоа што играта ќе биде […]

Прочитај повеќе

Пред само два месеци излезе втората експанзија за Guild Wars 2. Наречена Path of Fire, проширувањето не само што створи можности за истражување огромни пет области со пет уникатни животни за јавање, туку и успеа да ги рафинира повеќето системи и да ја доведе ММО играта во еуфорично, златно доба од нови содржини. И додека […]

Прочитај повеќе

Eve Online продолжува со неуморно исфрлување бесплатни експанзии во богатиот ММО универзум. Веќе од 24.октомври, капетаните ќе можат да искористат нови технологии за екстракција на ресурси. Eve Online: Lifeblood ќе воведе таканаречени Upwell рафинерии кои ќе го „револуционизираат начинот на кој потрошните ресурси се собираат и процесираат во New Eden“. Новите објекти отвораат сосема нови […]

Прочитај повеќе

Од денес, ММО играта The Elder Scrolls: Online стана бесплатна за играње. Ваквата транзиција е привремена и трае само една недела. За тоа време, сите можат бесплатно и без никакви рестрикции да навлезат во огромниот свет на Тамриел, а и да купат премиум содржини од продавницата со подарените 500 круни. Во случај да ви се допадне […]

Прочитај повеќе

Некогашниот крал на ММО игрите, Turbine Entertainment, крена раце од понатамошниот развој на Lord of the Rings Online и Dungeon & Dragons Online и ги предадоа обврските на новоформираното инди студио Standing Stone Games, студио кое располага со дел од развивачите кои беа под чадорот на Turbine и имаат искуство со овие две игри. Turbine […]

Прочитај повеќе

Една од најоригиналните и најпопуларните space ММО игри, Eve Online полека се подготвува да ги отвори портите кон вселената за сите љубители на интергалактички авантури. Со цел да привлечат свежа крв, тимот CCP Games се поднови и со нов трејлер кој проповеда за истражување и борбени ситуации на епско ниво! Бесплатниот за играње модел доаѓа […]

Прочитај повеќе

Со шест минутната бура од емоции неодамна се најави најновото проширување за ММО играта Star Wars: The Old Republic. Betrayed е трејлер од малку зборови, но трејлер достоен за епскиот Star Wars универзум и во тие шест минути успева да предизвика повеќе емоции отколку повеќето долгометражни филмови. Она што Betrayed гради е вознемирувачки почеток за […]

Прочитај повеќе

Blizzard сигурно не очекуваше да добие петиција потпишана од 250.000 луѓе откако го изгаси приватниот сервер Nostalrius. И покрај противењето на компанијата, сепак постои огромна заедница која не сака да ја игра модерната World of Warcraft, туку оригиналот познат како WoW Vanilla, објавен во далечната 2004-та годинa. Има огромен број на фанови кои играат преку […]

Прочитај повеќе

Кои масивни мултиплеери ги очекуваме во 2016-та и што треба да очекувате од нив? Дечките од гејминг подкастот MKD20 во новата епизода дискутираат за куп различни игри, главно корејски, за гејмплејот, артворкот, дизајнот и очекувањата на MMORPG игрите кои можат да бидат и многу зависни, но и вистинско промашување. Се дискутираат Black Desert Online, Bless […]

Прочитај повеќе

Blizzcon 2011 не разочараа ни оваа година, како и секој пат до сега се презентираа низа интересни новости, меѓу најинтересните е и веста за петтата експанзија на World of Warcraft. Иако од порано се шпекулираше дека продолжението на масовната мултиплеер онлајн игра (ММО) ќе биде Mist of Pandaren, за прв пат сега и Blizzard официјални […]

Прочитај повеќе

Се разбира дека бесплатните видео игри се добра вест за играчите, но што би можеле од ова да добијат издавачите и дизајнерите на видео игри? Предноста на бесплатните игри е што се достапни за сите што значи голем број играчи кои ќе ја играт играта се и потенцијални купувачи на виртуелни „добра“. Големиот број на […]

Прочитај повеќе