iFixit, познати по уникатниот начин на кој ги претставуваат новите уреди со нивно расклопување, за брзо време успеа да дојде до новиот HTC One M8. Покрај хардверот благодарение на iFixit може подобро да го видиме и неговиот распоред во телефонот. HTC One M8 има 5-инчен LCD 3 екран со fullHD резолуција, прекриен со Gorilla Glass […]

Прочитај повеќе

На нив својствен начин iFixit ја презентира новата конзола од Microsoft, Xbox One. Внатрешноста покрај големиот вентилатор (112 mm) крие и 8GB DDR 3 и 32MB eSRAM, 8-јадрен AMD Jaguar APU на 1,75GHz и графички процесор на 853MHz. Конзолата има HDMI влез и излез, 2 USB 3.0 порти, IR порта LAN порта и WiFi подршка. […]

Прочитај повеќе

Како што е вообичаено за љубопитните iFixit, штом им падне во раце нов паметен уред тие го расклопуваат за да видат од што е составен. Овојпат беше расклопен новиот iPad Mini со Retina дисплеј чија најголема надградба на таблетот е новиот дисплеј кој сега е со резолуција од 2.048 х 1536 и 326 ppi. Батеријата […]

Прочитај повеќе

Една недела пред излегувањето на Sony PlayStation 4 компанијата сподели видео во кое инженерот Јашухиро Отори целосно ја расклопи новата конзола. Расклопувањето траеше четири часа и за ова време г. Отори расклопи се што не беше залемено на конзолата. PlayStation 4 доаѓа со х86 процесор кој може да се најде во најголел дел од персоналните […]

Прочитај повеќе

Блогот кој расклопува се што ќе им дојде во раце, а најчесто тоа се најновите телефони и таблет компјутери, iFixit, го расклопи и најновиот уред на Google, Nexus 5 со Android KitKat. Tелефонот има 5-инчен Full HD екран со 1920×1080 резолуција, 2,25 GHz Snapdragon процесор, 2 GB RAM и 8 пиксели камера, и доаѓа со […]

Прочитај повеќе

Љубопитниот тим на iFixit кои не можат да сочуваат уред повеќе од еден ден, го расклопија најновиот и најтенкиот таблет компјутер од Apple, iPad Air. Уредот доби пофалби за своите моќни перформански со 80% подобрувања од претходната генерација iPad 4, благодарение на A7 процесорот кој е ист како на новиот iPhone 5S, но е за […]

Прочитај повеќе

Повторно имаме шанса да видиме што се крие зад маската и екранот на еден од најиновативните и најновите мобилни уреди на пазарот, благодарение на iFixit и нивните одлични расклопувања со детални анализи на хардверските компоненти. Според блогот, седум инчниот Kindle Fire HDX не е баш најдобриот уред за расклопување бидејќи Amazon ја залепил со лепак […]

Прочитај повеќе

Порталот iFixit, познат по тоа што ги презентира уредите со расклопување и откривање на составните делови, објави листа во која ги рангира таблет компјутерите според според едноставноста за расклопување. Со оглед на тоа колку треба да се збиени елементите еден до друг, „едноставно расклопување“ во случајов е релативен поим, но листата покажува колку е веројатна и […]

Прочитај повеќе

Порталот iFixit, во свој препознатлив стил, ја претстави четвртата генерација на iPad таблет компјутери до најситните детали. Момците од порталот веднаш го расклопиjа новиот уред, што е нешто што малкумина би се осмелиле, пред се бидејќи расклопувањето ја поништува скапа гаранција. iPad 4 го има двојадрениот A6X процесор кој има четири јадрен графички процесор. Новиот таблет […]

Прочитај повеќе

Што се крие зад екранот и маската на iPhone 5? Многумина од вас нема ни да помислат да го отворат телефонот да проверат, бидејќи нели е под гаранција, но затоа тука е iFixit кој го објави своето веќе традиционално расклопување на новиот паметен телефон. Како што веќе знаеме iPhone 5 овојпат е со поголеми димензиии, […]

Прочитај повеќе