На саемот во Загреб, Хрватска деновиве се забележува необично висока фреквенција на млади луѓе – воглавно тинејџери, а причината зад тоа е седмото издание на Reboot Infogamer 2018, еден од најголемите гејминг саеми во Европа кој на едно место ги собира сите инволвирани во гејминг светот – од дигиталните игри до игрите со карти. На површина […]

Прочитај повеќе

Хрватските стартапи во 2016 година собраа инвестиции од 15 милиони евра, ова е пораст од 37% во однос на 2015 година. Сепак само гледајќи ја оваа бројка не може да се види целата состојба. Загрепскиот инкубатор за претприемништво (ЗИП), ги претстави овие резултати во појасен иконографик. Најмногу средства успеа да собере стартапот Photomath, 3 милиони […]

Прочитај повеќе

Студиото на хрватскиот развивач на видеоигри “Croteam” од Загреб е име познато на сите кои ја играле Serious Sаm. Станува збор за едноставен шутер во кој играчот треба да ги „убие“ сите непријатели кои доаѓаат по него. Минатата година компанијата најави дека Сем ќе продолжи да се справува со непријателите и во виртуелна реалност во […]

Прочитај повеќе

WeCliqued е онлајн платформа за учење чија цел е да им помогне на сите да учат во друштво. Идејата е да биде надминат еден од најголемите недостатоци на онлајн курсевите, недостатокот на друштво. Првиот курс на платформата ќе биде бесплатен, а ќе биде „Машинско учење“. Навидум ова можеби изгледа како мал проблем, но немањето некој […]

Прочитај повеќе

Една од најпознатите ИТ компании, IBM, го објави својот влез во Хрватска. Компанијата во соработка со хрватските универзитети ќе го отвори првиот глобален иновациски центар кој ќе биде лоциран во Загреб. IBM Client Innovation Centar според најавата на почеток ќе отвори 500 нови работни места. Новото седиште ќе биде меѓународен центар за иновации, а засега се бараат […]

Прочитај повеќе

Точно во 13:00 часот во средата во Загреб стартуваше Uber, пишува Netokracija. Ова се возбудливи вести за Хрватска, бидејќи Uber како превозник донесува кул иновации, но со опасност да ја поремети такси индустријата комплетно. Веќе има протести и забрани против Uber во неколку европски земји, и во моментов не е баш сигурно како хрватските власти […]

Прочитај повеќе

Популарниот сервис за персонализиран превозник, Uber, се очекува да наскоро да пристигне и во Хрватска. На четврти мај на конференцијата OMGcommerce 2015 се очекува официјално Uber да го објави својот влез во земјата, вели Netokracija. Uber е присутен во 55 држави и 200 градови, а во регионот покрај Загреб ново претставништво ќе отворат и во […]

Прочитај повеќе

Google го рашири Street View проектот и Бугарија, па отсега ќе можете да ги разгледувате Софија или Варна додека се подготвувате да ги посетите овие градови. Google во најавата извести и дека во соработка со Yandex се додадени панорамски фотографии на 200 градови и локации од Русија, помеѓу кои и организаторот на Зимските илимписки игри Сочи. […]

Прочитај повеќе

Загребскиот стартап iStudio работи на нова верзија на MediaToolkit алатката која овојпат ќе треба да биде вистински чекор напред кон стартување на стартап. МediaToolkit е алатка која наоѓа локални содржини кои имаат потенцијал да генерираат интерес на друштвените мрежи. Не е бесплатна, но пред се е наменета за уредници, новинари, брендовите и блогерите кои сакаат […]

Прочитај повеќе