Новиот 27-инчен iMac е со речиси идентичен изглед со актуелната верзија на iMac. Тоа што е ново е Retina дисплејот кој има 5K резолуција oд 5120х2800 пиксели, или 14,7 милиони пиксели. Ова е дури седум седум пати повеќе од Full HD резолуцијата од 1080р. Не само што iMac со Retina 5K дисплеј е поубав однадвор, […]

Прочитај повеќе

Alienware го претстави новиот Area-51 десктоп компјутер кој Verge го нарече „Mac Pro на гејминг компјутерите“. Тоа што прво се забележува е новата форма на компјутерот, налик на Mac Pro со кој Apple почесто експериментира отколку производителите на десктоп, па затоа секоја промена е добредојдена. Наместо досегашното коцкасто куќиште, Area-51 е сместен во ново хексагонално […]

Прочитај повеќе

Apple објави дека новиот Mac Pro со цилиндричен дизајн излегува во продажба. Компјутерот доаѓа со четири јадрен процесор Xeon E5 на 3.7 GHz, RAM до 64 GB и комбинација на две AMD Fire Pro во Crossfire со расположива меморија до 6 GB. Претпродажбата на MacPro започнува од денес, а веста на својот профил ја пренесе […]

Прочитај повеќе

Најголем дел од медиумите се подготвуваат да ги извадат своите лопати и да ја погребаат PC индустријата, прогласувајќи ја за мртва. Но, блогот Idiallo прави интересна анализа на моменталната состојба со десктоп комјутерите и уредите кои во моментот се на врвот, паметните телефони, за да покаже дека PC-јата не се непотребни, туку се доволно добри […]

Прочитај повеќе

Koга Apple го престави Mac Pro, дизајнот на десктоп компјутерот не остави без зборови. Секако дека очекувавме компјутерот, достапен од декември за 3.000 долари, да биде моќно чудовиште, но бевме изненадени од креативено склопените компоненти во цилиндрично куќиште. Проблемот со таа креативност, вели Apple, е што морале да најдат поразличен процес на производство на алуминиумскиот […]

Прочитај повеќе

Продолжува падот на продажбата на PC-јата пет квартали по ред. Ова е најдолгиот пад вo историјата на персоналните компјутери, пишува BBC. Изминатото тримесечие се продадени 76 милиони персонални компјутери што е пад од 10,9 отсто од истиот период минатата година. Сепак информациите кои ги сподели IDC покажуваат дека постои причина за оптимизам, пазарот во САД […]

Прочитај повеќе

Motorola го објави својот нов десктоп компјутер во Кина кој работи на Android оперативниот систем. Motorola HCM3260 има 18,5 инчен екран на допир и на истиот можете да гледате филмови, играте игри, прелистувате на интернет и нормално, да користите Android апликации. Звучи одлично, но нема некои добри спецификации, иако може да ги извршува сите горенаведени […]

Прочитај повеќе