Google се одлучи да започне контра тужба против Apple со која ќе се обиде да заштити дел од компаниите кои произведуваат Android телефони, и кои се во опасност да бидат тужени поради портфолиото на патенти на Nortel кое сега е во сопственост на Rockstar Consortium. Во своето барање Google тврди дека Rockstar ги користи патентите […]

Прочитај повеќе

Rockstar Consortium, составен од Apple, Microsoft, BlackBery, Ericsson и Sony започна сериозна патент војна против Google и производителите кои го користат Android оперативниот систем на своите телефони и таблет компјутери, вклучувајќи ги Asus, HTC, Huawei, LG, ZTE, Samsung и Pantech. Rockstar здружението беше креирано во 2011-та година откако неколкуте ИТ гиганти го откупија портфолиото со […]

Прочитај повеќе

Вредноста на Samsung падна за 1 милијарда долари, откако администрацијата на американскиот претседател Барак Обама стави вето на судската одлука за забрана на продажба на iPhone во САД, пишува Wall Street Journal. Неодамна Интернационалната трговска комисија на САД (ITC) пресуди дека Apple прекршил патенти на Samsung за безжично 3G пренесување на податоци на повеќе уреди […]

Прочитај повеќе

Интернационалната трговска комисија (ITC) пресуди дека Apple прекршил патенти на Samsung за безжично 3G пренесување на податоци на повеќе уреди во исто време. Одлуката може да значи забрана на продажбата на iPhone и iPad во САД, иако Apple има 60 дена да се обжали кај претседателот на САД, пренесува BBC. ITC нареди прекинување на увозот […]

Прочитај повеќе

Европската Комисија вели дека Motorola Mobility ги злоупотребила своите патенти за GPRS стандардите против Apple во Германија. Наместо да ги лиценцира своите патенти според FRAND лиценците – кои се однесуваат на стандарди во технологијата и не треба да се дискриминаторни – Motorola Mobility изврши притисок врз Apple со забрани за продажби, иако Apple сакал да […]

Прочитај повеќе

Откако се испокара и смири со Apple околу патенти на телефони, сега Samsung бара да биде забранет увозот и продажбата на некои уреди од Ericsson во САД, јавува BBC. Станува збор за седум патенти за кој Јужнокорејците твдрат дека им се прекршени авторските права, поради што се одлучиле за оваква мерка. Ова следи откако Samsung одби […]

Прочитај повеќе

На изненадување на сите Samsung се реши да ги повлече сите забрани за продавање на iPhone во Британија, Германија, Франција, Италија и Холандија за да го испочитува „изборoт на корисниците“. Во изјавата пратена до Verge, Samsung вели дека верува во фер конкуренција на пазарот. „Samsung останува посветен во лиценцирање на својата технологија под фер, совесни […]

Прочитај повеќе

Поранешниот директор на Google, Ерик Шмит, во интервју за Wall Street Journal изјави дека е зачуден од однесувањето на Apple. Тој вели дека е исклучителнo љубопитен зошто Apple ги напаѓа нивните партнери, а не Google. Во интервјуто г. Шмит, кој беше три години дел од бордот на Apple до 2009-та година, повторно ја обвини компанијата […]

Прочитај повеќе

Патент војната продолжува со судир на Nokia и RIM. Финскиот гигант побара од властите во Канада, САД и Велика Британија да ја забранат продажбата на Blackberry телефоните, пишува Computer World. “RIM и неговите подружница од САД, RIM Corporation сепак продолжуваат да го нарушуваат патентот и основниот договор, преку дејства, вклучувајќи, но не и ограничувајќи се на […]

Прочитај повеќе

Се чини војната меѓу Samsung и Apple е при крај. Првин британските судии рекоа дека Apple е покул од Samsung, а сега и холандски суд одлучи дека Samsung не прекршува патенти на Apple за технологија за допири на паметни телефони и таблет компјутери, пренесува Reuters. Apple го даде Samsung на суд поради патент за „стесни […]

Прочитај повеќе

Основачот на Amazon, Џеф Безос побара властите да се вмешаат во патент војните во ИТ индустријата. Мислењето на г.Безос за патент војната е во слична насока со мислењата на Стив Возниак и Ерик Шмит, но сепак тој е прв кој се залага за владини интервенции во патент тужбите. „Патентите треба да ја поттикнат иновацијата, наместо […]

Прочитај повеќе

Не се согласувам со одлуката [да се казни Samsung], ја мразам, вели ко-основачот на Apple, Стив Возниак, за Bloomberg, и додава дека тоа што тој го сака е неговиот iPhone 5 да прави подобри фотографии од неговиот Samsung Galaxy S3. Интересно, изјавата на г. Возниак е спротивна со таа на Тим Кук, кој го наследи […]

Прочитај повеќе