NightCorer е еден од ретките музички плеери кои покрај одлични можности за репродукција, се одликува и со уникатен елемент за модификација на песните. Имено, како и секој друг плеер, така и NightCorer ќе ви дозволи да си ги слушате песните, но во кој било момент можете да ја менувате висината на тонот (pitch shift), како […]

Прочитај повеќе

Steam сега им нуди на своите корисници можност да ја слушаат музиката од своите омилени игри додека играат. Дополнително Steam Music Player има можност да ви ги пушта сите MP3-ки кои се на вашите компјутери. Steam конечно пронајде начин за подобро да го презентира саундракот од видеоигрите кој веќе подолго го нуди како дополнителна содржина […]

Прочитај повеќе

Откако АОЛ минатата недела најави дека на 20 декември ќе го пензионира Winamp, група фанови започнаа петиција за спасување на легендарниот музички плеер, јавува Ars Technica. Потписниците на петицијата бараат или продолжување на поддршката на софтверот од страна на AOL или издавање на Winamp како слободен софтвер. Целта на петицијата е да им докаже на […]

Прочитај повеќе

Популарниот музички плеер од крајот на деведесеттите Winamp, пристигна до својот крај. По 15 години AOL објави дека од 20 декември ќе ја затвори Winamp.com, ќе престане да го развива медија плеерот, а нема ни да биде достапен за преземање од официјалната страна. Креиран од Nullsoft во 1997 година, Winamp беше помеѓу најпопуларните MP3-плеери за […]

Прочитај повеќе

Apple презентираше нов 16 GB модел за најновата, петта генерација на iPod уреди. Иако петтата генерација на iPod беше претставена во септември минатата година, сепак беше достапна само со 32 и 64 GB простор. Моделот со 16 GB кој се продаваше беше од претходната, четвртата генерација. Новиот модел доаѓа со 4-инчен ретина екран, двојадрен A5 […]

Прочитај повеќе

После 2 години, време беше од Apple да направат некоја промена на најпопуларниот музички плеер iPod, кој до сега се продаде во околу 350 милиони примероци, и да му додат некои понови функционалности како Siri и iSight камера. Новиот iPod Touch е изработен од висококвалитетен алуминиум и ни доаѓа со дебелина од 6,11 милиметри и […]

Прочитај повеќе