Има купишта апликации со филтри за едитирање на фотографии. Филтрите станаа популарни со Instagram, и сега ги има насекаде, дури и на мобилниот Facebook. Но, сите се горе-доле исти. Сè додека на ја откриете Prisma – додаток за Instagram кој овозможува артистички манипулации на сликите, кои од обични фотографии се претвараат во уметнички дела. Тоа што […]

Прочитај повеќе

Tастатурата на Microsoft која досега беше достапна единствено на Windows Phone, сега е достапна и за iPhone. Word Flow најверојатно е најдобрата тастатура која овозможува пишување со една рака, и е навистина корисна за корисниците кои сакаат телефони со поголем екран. Буквите се распределени полукружно, па секојпат се на дофат на палецот што го олеснува […]

Прочитај повеќе

Изгледа неверојатно, но Reddit како една од најголемите интернет заедници досега немаше официјална мобилна апликација. Сега стартуваат апликација за iOS и за Android, но пред да се израдувате, треба да ви кажеме дека, за жал, апликацијата не е достапна за Македонија. Главна причина за новата апликација се корисниците, кои повеќе од 50 отсто доаѓаат од […]

Прочитај повеќе

Where Is My Cash е бесплатна iOS апликација изработена од Мартин Џонов. Како што наговестува и името, апликацијата им овозможува на корисниците да проверат како и на што ги трошат парите. Eдноставна e за користење и во неколку кликови овозможува внесување на цените на производите и услугите на кои корисникот ги потрошил парите. Сметките може […]

Прочитај повеќе

Doo е нова апликација која може да ви помогне да бидете попродуктивни. Начинот на кој го прави ова е поделба на долгите to-do листи на повеќе основни делови кои се полесни за завршување. За некои обврски апликацијата и самата има предлози за нивна поделба на помали. Секој од деловите добива свопствена картичка која ќе ве […]

Прочитај повеќе

Music Memos е нова бесплатна iOS апликација од Apple која е наменета за музичарите-аматери. Апликацијата е спој на Voice Memos и GarageBand, и веќе може да ја преземете од App Store Апликацијата е едноставна и овозможува едноставно зачувување на идеите. Music Memos овозможува и споделување на музиката, и различни корисни алатки како апликација за штимање […]

Прочитај повеќе

БИРН Македонија објави Android апликација за својот истражувачки проект „Скопје 2014 под лупа“. Проектот на БИРН ги користи отворените податоци за да ги мапира сите објекти кои беа изградени како дел од реконструкцијата на Скопје, која ја знаеме како Скопје 2014. „Скопје 2014 под лупа“ е прв пример на македонско статистичко новинарство кое сега може […]

Прочитај повеќе

GeometriCam е нова iOS апликација, која преку повеќе интересни филтри овозможува обработка на слика и создавање на апстрактни дела. Со оваа апликација вашиот Instagram ќе добие цела нова димензија, иако првин ќе треба да ги научите контролите. Лошиот интерфејс е и најголемиот недостаток на GeometriCam, но одличните креирани фотографии го балансираат тоа. Но, доколку не […]

Прочитај повеќе

Google објави нова апликација која служи како додаток за Google Cardboard, малиот картон кој го претвора вашиот телефон во уред за виртуелна реалност за само 150 денари. Апликацијата е додаток на картонот, но е фантастична бидејќи сега може да си креирате ваши VR фотографии. Најпрво треба да направите фотографија. Со оглед на тоа дека станува […]

Прочитај повеќе

Duo Bombs е првата видеоигра на македонското студио Noxon Games. Студиото е основано од двајца браќа, студенти на ФИНФКИ, Усамедин и Денис Нухији, кои велат дека работат на Duo Bombs активно веќе два. месеци. „Моментално работиме на подобрување на гејмплејот и дизајнот. Имаме уште една недовршена игра која планираме да ја довршиме понатака. Инаку ние […]

Прочитај повеќе

Радио – Macedonia radio е македонска апликација изработена од Бране Петкоски, девелопер и долгогодишен член на форумот на IT.mk. Но, ова не е промоција на член на форумот, туку промоција на македонска апликација која е целосно бесплатна, без реклами, со минимален дизајн и корисна за слушање на македонско радио. Според Бране, мотивацијата му било да […]

Прочитај повеќе

First rule of Fight Club is…, Rumblr е апликација која на корисниците им овозможува да си закажат тепачка! Налик на апликација за договорања на состаноци, но овде средбите се на паркинзи, улички, празни парцели, вели VentureBeat. Според најавата, Rumblr има можност за испраќање на текст пораки и интегрирана мапа на која може да се закажат […]

Прочитај повеќе