Во 2013 година нѐ очекуваат потполно нови Kindle таблет комјутери. Станува збор за најмалку три нови таблети кои ќе дебитираат во периодот околу новогодишните празници, велат анонимни извори на BGR. За почеток ќе бидат надградени дисплеите на досегашните таблет компјутери на Amazon. Наскоро, најевтината верзија на 7-инчниот Kindle Fire ќе добие HD екран со 1280×800 […]

Прочитај повеќе

Amazon наскоро би можел да издаде сопствен ТВ приемник со кои корисниците ќе можат да гледаат интернет стрим на телевизорите, велат извори за Bloomberg. Корисниците кои ќе се одлучат за претплата ќе добијат и пристап до видео сервисот на Amazon. Приемникот се изработува во Lab126 кои веќе неколку години ја развиваат технологијата. Потегот ќе биде […]

Прочитај повеќе

Споредувајќи го интернет сообраќајот од мобилните уреди, пред и по новогодишните празници, мрежата за мобилни реклами Chitika доаѓа до заклучок  дека iPhone 5 и Kindle Fire HD се уредите кој најдобро се продаваа на новогодишните празници. За време на новогодишната продажба iPhone 5 го зголемил своето учество за 1,11 отсто на пазарот на паметни телефони и сега […]

Прочитај повеќе

Со рекордни 26,5 милиони нарачки, годинешниве празници се со рекордна продажба за Amazon ова значи дека секоја секунда биле нарачувани 306 продукти. Kindle Fire HD е најпродаван, најподаруван и најпосакуван артикл од сите производи кои ги продава компанијата. Ова е само мал дел од податоците кои ги објави Amazon, но овој пат на позабавен начин. […]

Прочитај повеќе

По примерот на Samsung кои ги споредуваа своите телефони со iPhone 5, и Amazon излезе со сличен вид на реклами. Само неколку дена откако беше најавен iPad Mini, Amazon на својата почетната страна објави реклама во која ги спореди уредите на Apple со Kindle Fire HD. Amazon ја започнa маркетинг офанзивата против Apple со слоганот […]

Прочитај повеќе

Бизнис магазинот Forbes го прогласи основачот на Amazon, Џеф Безос, за „вистински наследник“ на Стив Џобс. Заработката во третиот квартал е една од причините на кои е втемелена оваа констатација. Заработката од продажбата на iPad е пониска од предвидената, наспроти ова Amazon прикажа голема загуба, но има продадено производи во вредност од две милијарди долари. […]

Прочитај повеќе

Иако и сега владее со пазарот на таблет компјутерите со iPad, Apple со „мини“ се реши да се обиде целосно да ги истурка Android уредите. Мini треба да конкурира точно на местото каде што Android има најголема продажба, на пазарот на мали таблет компјутери. Новиот таблет на Apple, iPad Mini влезе на пазарот за 7-инчни […]

Прочитај повеќе

Amazon можеби може да си дозволи да ги продава своите таблет компјутери далеку поскапо, но нема намера да ја покачува цената бидејќи идејата е да стане конкурент на Apple, Google и Microsoft, не со продавање на таблет компјутерите, туку со продавање услуга. „Не сакаме да правиме пари од продавање уреди, туку кога корисниците ги користат […]

Прочитај повеќе

Аmazon полека станува сериозен играч на пазарот на таблет компјутери. Првиот Kindle Fire стана еден од најпродаваните продукти на Amazon, земајќи 20 отсто од пазарот во САД, успех кој компанијата се надева дека ќе го повтори со новиот Kindle Fire HD кој е комплетен таблет компјутер со висока резолуција до 1920×1200, стакло без рефлексија што […]

Прочитај повеќе