Andreessen Horowitz со ивестиција вредна 25 милиони милиони долари во стартапот Coinbase стана најголемиот инвеститор во дигиталната валута биткоин. Coinbase им овозможува на корисниците да ги користат нивните услуги како своевиден дигитален трезор во кој ги чуваат своите пари без да се грижат за можни напади. Во моментов Coinbase има над 600.000 корисници, а популарноста […]

Прочитај повеќе

Appetite Cafe & Restaurant е можеби првиот угостителски објект на Балканот кој овозможува плаќање со дигиталната валутa биткоин. Ресторанот се наоѓа во Белград, а наменет е за бизнис и урбаната заедница која ги следи техничко технолошките трендови. Следејќи ги своите посетители ресторанот одлучи да им го овозможи и нов начин на плаќање, вели Netokracija. „Голем […]

Прочитај повеќе

Шведската KnCMiner за само 24 часа заработи 8 милиони долари од продажба на опрема за „фармање“ на биткоин која чини по 10.000 долари од парче. Компанијата вели дека продавала по еден милион долари опрема во првите пет часа. Неверојатната побарувачка е резултат на тоа што нема да има уште една ваква продажба на опрема се […]

Прочитај повеќе

Bitcoins.com е нов информативен сајт на една од најголемите берзи за биткоини, Mt.Gox, чија целе е да ги објасни предностите на се популарната дигитална валута која стигна до рекордна вредност од 1.000 долари, иако пред нешто помалку од година дена беше под сто долари. Иако страната е информативна, и засега се чини дека не навлегува […]

Прочитај повеќе

Дигиталната валута Биткоин не престанува да ги руши рекордите, цената на една монета на Mt. Gox достигна 1.000 долари. Цената е во пораст и на останатите берзи и во моменот просечна цена на монетите е околу 945 долари. Со оваа цена вредноста на биткоините кои се во оптек достигнува вредност од 11,4 милијарди долари. Цената […]

Прочитај повеќе

Универзитетот Никозија на Кипар е првата образовна институција во светот која ќе им дозволи на студентите својата школарина да ја плаќаат со дигиталната валута биткоин, јавува Geekwire. Универзитетот е најголем приватен универзитет на Кипар и еден од најголемите универзитети на Медитеранот на кој наставата на англиски јазик ја посетуваат повеќе од 5.000 студенти. Студентите кои […]

Прочитај повеќе

Минатата недела дигиталната валута Bitcoin ја достигна највисоката вредност во историја од 400 долари, а веќе оваа недела ја надмина границата од 600 долари и сега еден биткоин чини неверојатни 645 долари, јавува Techcrunch. Вртоглавиот пораст на дигиталните монети се должи на се поголемата застапеност во медиумите, но и се поголемото прифаќање и можноста за […]

Прочитај повеќе

Дигиталната валута биткоин достигна вредност од 267 долари за еден биткоин, што е највисока размена досега. Успешното закрепнување на валутата доаѓа еден месец по апсењето на основачот на црниот пазар Silkroad, кое сериозно ја намали нејзината вредност. Биткоин е децентрализирана виртуалната валута на која често се гледа како нов тип на пари. Дигиталниот токен со […]

Прочитај повеќе

Австралија е првата земја во која ќе може да купите автомобил со дигиталната валута биткоин. Но, се работи за крос-кантри комерцијални возила oд производителот TomcarVentureBeat дека компанијата сака да биде иновативен производител на возила кој е подготвен да ги смени старите системи на дистрибуција, набавки и сега дури и платежните системи. Според него, биткоините ќе […]

Прочитај повеќе

Следната недела ќе проработи првиот биткоин банкомат во светот. Локацијата на банкоматот ќе биде во центарот на Ванкувер, во Канада, а идејата е на неколку ентузијасти. Основач на компанијата која е сопственик на банкоматот е Мајкл Деметер, јавува Wired. Биткоин е нова децентрализирана електронска валута за која може да прочитате повеќе тука. Корисниците на банкоматот […]

Прочитај повеќе

Германија е првата земја која ја призна дигиталната валута биткоин како „приватни пари“ за кои треба да важат фискални правила. Министерството за финансии вели дека ќе треба да се плаќа ДДВ за сите комерцијални активност направени со валутата, иако во моментов правилата се нејасни бидејќи, според германските власти, „биткоин не се е-пари, ниту се функционална […]

Прочитај повеќе

Близнаците Винклвос кои на поголем дел од јавноста им се познати по спорот со Марк Закерберг околу идејата позади Facebook, се спремни дигиталната валута Bitcoin да ја направат мејнстрим. Имено, браќата Тајлер и Камерун се сопственици на 1 отсто од издадените биткоини. Кога планот со Facebook не им успеа, близнаците овие денови испратија барање до […]

Прочитај повеќе