Обновено на 5-ти мај, 2016: Австралијанецот Стив Рајт сепак не успеа целосно да потврди дека баш тој е основачот на крипто-валутата Bitcoin, односно дека тој се крие зад псевдонимот Сатоши Накамото. Иако Г. Рајт вети дека ќе достави повеќе докази, сепак скептицизмот бара големите тврдења да имаат и големи и непобитни докази. Тврдењето на австралијанецот […]

Прочитај повеќе

Луксембург, а со тоа и Европа, ја доби првата државна берза на виртуелната валута биткоин. Властите му доделија лиценца на Bitstamp, кој стана прва лиценцирана берза. Лиценцата е актуелна од 1 јули кога Bitstamp ќе започне со работа. „Ова е за прв пат во индустријата. Влегуваме во нова ера, во која лиценцираните берзи стануваат нов […]

Прочитај повеќе

Биткоин е неуспешен експеримент, вели Мајк Хрн кој долго време работи како развивач на крипто-валутата и еден од најчесто цитираните експерти за биткоини. „Иако цело време знаев дека биткоин ќе биде неуспех, заклучокот дека е неуспех ме растажува. Темелите се погрешно посетавени и без разлика што се случува со цената краткорочно, на долг рок таа […]

Прочитај повеќе

Забранета или не, дигиталната валута биткоин станува сѐ попопуларна во Србија. Но, законот во Србија не ги препознава крипто-валутите како платежно средство што претставува предизвик за новата српска берза Bitcoin365, која ќе се обиде да го освои глобалниот пазар. „Развивме глобална платформа која ги спојува купувачите и продавачите на биткоини,“ велат Александар Матановиќ и Младен […]

Прочитај повеќе

Комисијата за трговија со стоки и добра во САД ги прогласи дигиталните валути за трговска стока и побара проширување на дефиницијата за материјални добра. Трговците кои сакаат да тргуваат со виртуелни валути мораат да ги обезбедат потребните документи, јави Register. Заедно со одлуката пристигна и забрана за две берзи на биткоини Coinflip и Derivabit да […]

Прочитај повеќе

Кога имате крипто-валута која е тешко да следи, тогаш имате и проблем? Според New York Times кој се повикува на соопштение од FBI, сега на киднаперите има е олеснето барем кога е во прашање исплаќањето на откуп. Доколку ги замисливте жртвите како деца или жени, тогаш обидете се повторно. Хакерите сега „киднапираат“ купишта украдени податоци […]

Прочитај повеќе

Expedia, eдна од најголемите светски онлајн трговски агенции, ќе прифаќа плаќање преку биткоини. Но, засега со дигиталната валута ќе може да се букираат само хотели, и тестирањето со кое ќе се види дали се исплати вакото плаќање ќе се прави само со американската верзија на сајтот. И други туристички агенции го прифатија алтернативното плаќање, како […]

Прочитај повеќе

Трговијата на биткоини во Македонија е незаконска, вели гувернерот на Народна банка на Македонија, Димитар Богов, во интервју за Капитал. Неговата изјава доаѓа откако платформата за тргување FXLider им дозволи на македонски корисници да тргуваат со биткоините, чија променлива вредност деновиве е околу 800 долари. Пред година дена еден биткоин чинеше само десетина долари. Г. […]

Прочитај повеќе

Марк Андрисен, oсновач на првиот прелистувач Netscape и инвеститор во фондот Andreesseen Horowitz, со чии пари се стартувани куп познати компании во Силициумската долина како Box, Facebook, Twitter, Skype, FiftyThree, Foursquare, IFTTT и многу други, во гостинска колумна во New York Times јавно ги поддржа биткоините, објаснувајќи ја дигиталната валута како „пробив во компјутерските науки“ […]

Прочитај повеќе

Иако првата автоматска машина за издавање на биткони е инсталирана во музичка продавница во Хелсинки, сепак Финската централна банка вели дека дигиталната валута биткоин не се пари, ниту пак можат да се користат за електронско плаќање, пренесува Bloomberg. За Финска, биткоините се „добра“. „Според дефиницијата за официјална валута, како што е според законот, тие не […]

Прочитај повеќе

Беше само прашање на време кога дигиталната валута биткоини ќе го пронајдат патот до порнографијата. Porn.com забележа пораст во бројот на посетители кои плаќаат со биткоини од, сега, 25 отсто, вели Reddit. Со слични податоци излезе и маркетинг директорот на страната во интервју за Guardian. Дејви Кеј од Sagan, компанија зад Porn.com, вели дека во […]

Прочитај повеќе

Се повеќе влади официјално ја одбиваат виртуелната валута биткоини како легитимно средство за плаќање. Кина и Тајланд целосно ги забранија биткоините, додека други, како Германија, и сега Норвешка, се решени да најдат начин како да ги оданочат дигиталните монети и да ги заштитат корисниците од можните загуби. За норвешкиот директор за даноци, Ханс Кристиан Холте, […]

Прочитај повеќе