Bitcoin повторно надмина 5.000 долари и поставува рекорди. Криптовалутата достигна и 5.855 долари, со што 1 биткоин сега е над 4  пати повреден од 1 унца злато. Причината за брзиот раст на криптовалутата е објавата на една од најголемите берзи на криптовалута во САД. Coinbase објави дека овозможува купување на криптовалути со трансакција директно од банките. Максималната […]

Прочитај повеќе

Британската милионерка Мишел Моне, позната како „Bra Baroness“, ќе се обиде да ги продаде становите во луксузната зграда во Дубаи во bitcoin. Г-ѓа. Моне богатството го заработи со дизајнирање на долна облека. Пред неколку години го напушти овој бизнис и веќе има свое место во Куќата на лордовите, пишува Venturebeat. Г-ѓа Моне започнува бизнис со […]

Прочитај повеќе

Пред само 5 дена Bitcoin ја достигна својата највисока цена од 5.000 долари. Пред помалку од 24 часа цената на крипто-валутата падна под 4.000 долари, а минималната вредност беше 4.037 долари. По првичното стабилизирање на околу 4.500 долари, валутата продолжи да паѓа, јави CoinDesk. Во моментов цената на bitcoin е 20% помала од неговата највисока […]

Прочитај повеќе

Шест најголеми светски банки започнуваат со заеднички проeкт за креирање на сопствена дигитална валута. Utility Settlement Coin (USC) е криптовалута која на банките ќе им помогне за меѓусебни трансакции. Barclays, Credit Suisse, Canadian Imperial Bank of Commerce, HSBC, MUFG и State Street се банките зад овој проект. Тие им се приклучија на UBS, BNY Mellon, Deutsche […]

Прочитај повеќе

Bitcoin ја надмина и границата од 4.000 долари. Ова е највисоката вредност која крипто-валутата да ја достигнала, од нејзиното креирање во 2009 година. Во моментов вреднoста на валутата е околу 4.040 долари, а максималната средна вредност од трансакциите во еден момент, на 13 август, достигна и 4.225 долари. На почетокот на месецот вредноста на крипто-валутата […]

Прочитај повеќе

Се чини дека неизвесноста пред поделбата на Bitcoin и Bitcoin Cash беше единствената причина која ја забави криптовалутата. По поделбата на Bitcoin и Bitcoin Cash, крипто-валутата го надмина претходниот рекорд од 3.000 долари, и достигна 3.400 долари. Ова е речиси три пати повеќе од ценатa која со која се тргуваше со злато (1.257 долари), јави […]

Прочитај повеќе

Оние кои ја следат состојбата со криптовалутите, веќе знаат дека најпопуларната криптовалута се раздели на Bitcoin и Bitcoin Cash. Добра вест е дека и покрај поделбата, Bitcoin не загуби од вредноста, а Bitcoin Cash веќе е трета криптовалута по вредност. Bitcoin Cash достигна вредност од 700 долари, што е трипати повисоко отколку што започна тргувањето. […]

Прочитај повеќе

Двете најпопуларни крипто-валути во моментов биткоин (Bitcoin) и етериум (Ethereum) ги забележуваат своите подеми и падови. Падот на цената на етериум од 400 на околу 130 долари во само еден месец, предизвика паника кај дел од сопствениците. Биткоин пак, за време на викeндот паднa на 1.863 долари. За само 24 часа изминатиот викенд вредноста на сите […]

Прочитај повеќе

Мини серијал кој на кратко ја дефинира IT терминологијата. 32bit – Мерка за тоа колку информации е способен компјутерот да процесира од еднаш. Постарите компјутери се 32 битни. 64bit – Технологија која ги процесира информациите во поголеми парчиња. Модерните компјутери се 64 битни. ADSL – Asymmetric Digital Subscriber Line е технологија која ја конвертира стандардната […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на блогот #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Има нешто во Blockchain и с ѐ околу тоа што не можам да го сфатам. Колку повеќе се обидувам да се информирам, имам повеќе прашања. FinTech индустријата беше актуелна цела 2016. Иако многу експерти тврдат […]

Прочитај повеќе

Bitcoin повторно е во фокусот на вниманието во САД. Овој пат причина е одлуката на федералниот судија Алисон Нејтан, од Окружниот суд во Њујорк. Судијата го одби повлекувањето на обвиненијата против обвинетиот, кој се бранеше дека не може да има илегална менувачница, бидејќи Bitcoin не се вистински пари. Првично г. Мургио беше осомничен за хакерски упад во JP Morgan […]

Прочитај повеќе

Blockchain, технологијата која ја воведе Bitcoin, во иднина ќе има централно место и во глобалниот банкарски систем, вели Светскиот економски форум. Организацијата е исклучително влијателна, па прифаќање на технологијата без нивно одобрување е речиси невозможно. „Нашите наоди покажуваат дека техонологијата има потенцијал да ја оправда возбудата која ја предизвикува, и да ги промени финансиските услуги. Сепак, […]

Прочитај повеќе