Над 200.000 биткоини се запленети во организирана акција на бугарската полиција. Станува збор за криминална група која делува од повеќе држави, а дел од неа е лоцирана и во Македонија. Вредноста на запленетите биткоини, според сегашната сегашната цена на крипто-валутата, се проценува на над 3 милијарди US долари. Групата е фатена во мај оваа година, […]

Прочитај повеќе

Најпопуларната криптовалуита во моментов искачува нови височини. Bitcoin ја надмина границата од 15.000 долари, и барем засега не изгледа дека ќе запре. Иако добар дел и од ентузијастите погласно предупредуваат дека балонот би можел да пукне. Крипто валутата порасна од 14.000 на 15.000 за помаку од 10 часа. Аналитичарот на CNBC Џим Крејмер иако е оптимист, предупредува: […]

Прочитај повеќе

Неполни две години како платформата за игри, Steam, дозволува купување дигитални игри со виртуелната валута Bitcoin. Со оглед на екстремно високите трансакциски трошоци кои се бараат од Bitcoin, како и екстремно високата нестабилност во вредноста, Valve реши да ја прекине поддршката за оваа валута и да оневозможи понатамошно купување со неа. „Во последните неколку месеци, […]

Прочитај повеќе

Словенечката биткоин берза NiceHash е хакирана, и од новчаниците се украдени 4,700 биткоини. Според сегашната цена, вредноста на украдените биткоини е проценета на 64 милиони долари. NiceHash е берза која им овозможува на коррисниците да заменат процесирачката моќ на своите компјутери за криптовалути. Станува збор за професионален напад со софистициран социјален инженеринг зад него, вели […]

Прочитај повеќе

Дел од експертите предупредуваат дека балонот на bitcoin наскоро би можел да пукне. Проблемот со ова е што речиси никој не може да предвиди која е вредноста на крипто-валутата на која ќе биде направена корекцијата. Сепак, барем во моменов цената од околу 10.000 долари е стабилна. Bitcoin Bubble Burst е стартап кој се претстави на Disrupt […]

Прочитај повеќе

Податоците на сите учесници во трансакциите на Coinbase кои менувале над 20.000 долари мора да бидат споделени со даночната управа. Оваа одлука на судот во Сан Франциско се однесува на периодот од 2013 до 2015 година. Податоците кои ќе се споделат со „IRS“ се целосни кориснички податоци, од корисничкиот профил до трансакциите, трансакциските записи, и […]

Прочитај повеќе

Да кажеше некој на почеток на годината дека за секој долар ќе добиете 10 ако купите bitcoin, најверојатно никој немаше да му поверува. Сепак токму ова е случај, откако bitcoin и официјално ја надмина границата од 10.000 долари. Криптовалутата вредноста од 10.000 долари најпрво ја надмина на берзата во Јужна Кореја. Сега оваа криптовалутата за […]

Прочитај повеќе

Bitcoin успеа да ја надмине и границата од 9.000 долари, Криптовалутата викендов се менуваше и за над 9.600 долари. Истовремено расте и Ethereum, стигна до 475 долари. „Бројот на луѓе кои отвораат сметки и купуваат биткоин, дури и малечки делови, расте. Луѓето кои имаат bitcoin, немаат причина да го продат се додека интересот е волку […]

Прочитај повеќе

Македонските граѓани и индустријата заедно трошат 6,96 TWh електрична енергија годишно. Копачите на криптовалута глобално трошат 29,05 TWh електрична енергија, или 4.17 пати повеќе од Македонија. На оваа листа Македонија не е осамена, над 20 држави од Европа, трошат помалку електрична енергија од крипто-рударите. Високата цената и растот на популарноста на криптовалутите предизвика голем интерес […]

Прочитај повеќе

Bitcoin ја надмина и границата од 8.000 долари. Криптовалутата последниве месеци постојано поставува нови рекорди. Иако со оригиналната замисла требаше да ги замени парите, сепак се чини дека bitcoin ќе биде крипто верзија на злато. Највисокaта цена која ја постигна е 8.285 долари. Дигиталната валута во делови од јануари ја започна годината со цена од […]

Прочитај повеќе

Биткоин пред неколку часа надмина уште една граница, крипто-валутата надмина 7.000 долари, што претставува нов рекорд. Со оваа цена е исплатливо решавањето на проблемите да се троши и повеќе електрична енергија, што секако можеби и не е случај. Колку што е повисока цената, толку повеќе компјутери и копаат биткоини. Кога се појави bitcoin, копањето на […]

Прочитај повеќе

Двајца француски хакери успеале да реконструираат заматен QR-код (приватен клуч за криптовалутата) и да дојдат до биткоините од истиот.  Хакерите се побогати за околу 1000 долари, јави BBC. Не станува збор за кражба, туку за предизвик. Францускиот претприемач Роџер Вер им понуди 1.000 долари на гледачите. Наградата одеше кај гледачот кој прв ќе успее да […]

Прочитај повеќе