Вредноста на Bitcoin во моментов е околу 33 500 долари, но денот започна со вредност од над 34 000 долари. Ова е прв пат крипто-валутата да ја надмине оваа граница. Само неколку часа претходното беше пробиена и бариерата од 30 000 долари. Пред ова растот на Bitcoin во 2020 надмина над 300 отсто. Само пред […]

Прочитај повеќе

Најпопуларната крипто валута Bitcoin за првпат во историјата надмина 20 000 долари. Ова е нов рекорд, а во моментов крипто-валутата се тргува за околу 23 000 долари. Максималната забележена вредност е 23770 долари, но оттогаш вредноста се коригира и сега на Coindesk е 22 600 долари. Само во последните 24 часа вредноста на валутата рипна […]

Прочитај повеќе

Цената на биткоин е на најниско ниво по навистина подолг период. Крипто валутата падна под 5.000 долари, а последен пат била олку ниска во октомври минатата година. Во моментов цената продолжува да паѓа и е 4.528 долари. Секако секој пад на биткоин значително влијае на вкупната цена на крипто валутите и тоа секако е случај […]

Прочитај повеќе

Ен Конели од Blockchain Canada во својот говор на Global Summit 2018 говори за дел од проблемите кои може да се надминат со криптовалутите.

Прочитај повеќе

Најмалку една слика од злоупотреба на деца е пронајдена во блокчејнот на биткоин. Група германски истражувачи открија дека непознати личности го користат блокчејнот на биткоин за складирање на детска порнографија, јави Guardian. Трудот е објавен од две групи истражувачи од универзитетите во Ахен и Франкфурт. Фајловите кои водат до „сексуална“ содржина претставуваат 0.5%. Истражувачите тврдат […]

Прочитај повеќе

Најпопуларната крипто валута биткоин, е вистински кошмар за луѓето кои инвестирале последнава недела. Крипто валутите се речиси во слободен пад од новогодишните празници. Дел од експертите имаат пооптимистичко гледање дека станува збор за корекција, но биткоин изгуби речиси 75% од својата вредност. Најниската забележана цена според Coindesk е 5.947. Со оглед на тоа дека неколку […]

Прочитај повеќе

Раперот 50 Cents има многу многу среќа. Пред 3 години го понудил својот албум Animal Ambition на продaжба за Bitcoin, а денес тоа му се исплати многу повеќе. Ако мислите дека е визионер и започнавте да му аплаудирате може да престанете. Раперот воопшто не ги користел овие токени, неколку години подоцна цената е 20 пати […]

Прочитај повеќе

Група истржувачи објавија документ во кој тврдат дека манипулациајта со биткоин е полесна отколку што изгледа. Дополнително, порастот на цената на биткоин минатата година од 150 на 1 000 долари го лоцираа кај еден манипулатор. Според овој документ со цената на вредноста на биткоин манипулираат најмногу еден или двајца големи играчи. Како причина за ова […]

Прочитај повеќе

Еден од најпрепознатливите инвеститори на берзата, г. Ворен Бафет, предвиде лош крај за крипто валутите. Милијардерот е еден од најпознатите инвеститори, а има репутација на речиси непогрешлив предвидувач. Г. Бафет изјави дека не инвестирал, ниту некогаш ќе инвестира во крипто-валута. Тој не е импресиониран ниту од бикотин, ниту од некоја друга дигитална монета, пренесе Guardian. […]

Прочитај повеќе

Властите од Јужна Кореја објавија дека планираат да забранат тргување со крипто-валути. Главна причина за забраната е да се оневозможи неплаќањето на данок. Речиси веднаш по објавата, започна и падот на дел од криптовалутите. Биткоин падна од 15.000 долари на 13.300 долари, пред да се стабилизира. Со оглед на тоа што Јужна Кореја е технолошки гигант, […]

Прочитај повеќе

По растот од 56% во последниот петок од 2017 година, Ripple го надмина етериум Ethereum, и сега има втор најголем удел во пазарот на криптовалути. Криптовалута чини 2.23 долари, а на неа отпаѓаат 86.3 милијарди долари од вкупниот дел крипто валути. Претходно Ethereum беше зад биткоин по вкупната цена на пазарот на крипто валути. Сепак по […]

Прочитај повеќе

Филантропскиот фонд, Pineapple Fund, донираше биткоин во вредност од 1 милион долари на Internet Archive. Фондот досега донираше 18 милиони долари во 13 организации. Дел од орканизациите во кои донираше фондот се: Charity Water, SENS Research Foundation, Pencils of Promise, Electronic Frontier Foundation (EFF) и Green Steps Она што е поинтересно е дека фондот и неговиот […]

Прочитај повеќе