Oppo најави нова безжична платформа за полнење кој овозможува полнење на паметни телефони на растојание од 10 сантиметри. Вообичаено овие полнења доаѓаат без можност за оддалечување на уредот од полначот, и единствена разлика е непостоење на физички приклучок. Wireless Air Charging користи магнетна резонанса да испорача 7,5 W електрична енергија на растојание од 10 сантиметри. […]

Прочитај повеќе

Qualcomm ветува дека следната генерација на полнење за паметни телефони Quick Charge 5, ќе ги полни батериите многу побрзо. За само 5 минути батеријата ќе се наполни до 50 отсто, а за 15 минути ќе имаме полна батерија. Полнењето ќе биде достапно на следната генерација паметни телефони. Qualcomm вели дека ова ќе биде прво полнење […]

Прочитај повеќе

Бежичното полнење на паметните телефони наскоро би можело да биде подеднакво брзо со каблите, вели извештајот на Wireless Power Consortium. Новата верзија и спецификации на Qi ќе овозможат полнење на батреиите при 15W за сите уреди кои поддржуваат бежично полнење. „Неколку производители веќе нудат жичано полнење за своите уреди со кое може да се наполни […]

Прочитај повеќе

Ikea се подготвува да одговори на модерните барања на корисниците, кои се почесто сакаат помалку кабли во својот дом. За оваа цел новата колекција од Ikea ќе доаѓа со мебел подготвен за безжично полнење. „Преку истражувања и посети дознавме дека корисниците мразат кабли несекаде. Загрижени се дека нема да го пронајдат својот полнач и дека […]

Прочитај повеќе

Безжичниот пренос на енергија веќе го има кај паметните телефони, но дури и тука станува збор за мали моќности и растојанија. Корисниците кои имаат поскап паметен телефон кој поддржува бежично полење знаат дека дури и во овој случај телефонот се полни на растојание од неколку сантиметри. Тим научници, предводен од Чун Рим, професор за нуклеарен […]

Прочитај повеќе

Lumia 920 е новиот телефон на Nokia. Работи на Windows Phone 8, има нова 8,7 мегапиксели PureView камера која, според финскиот гигант, може да прими меѓу 5 до 10 пати повеќе светлина и има 1080п HD видео поддршка. Има 4,5-инчен екран со 720p HD резолуција, работи на 1,5 GHz Snapdragon S4 процесор, 1 GB RAM, […]

Прочитај повеќе