Премиер лигата им забрани на фановите да ги споделуваат головите и интересните моменти од фудбалските натпревари на Vine или во форма на gif анимации, пренесува BBC. Според Премиер лигата, која е строга во заштитата на правата на Sky Sports и BT Sport, кои платија рекордни 3 милијарда фунти за ексклузивни телевизиски преноси, објавувањето на кратки […]

Прочитај повеќе

Англиската премиер лига се договори со креаторите на Football Manager, Sports Interactive, клубовите од лигата да ја користат базата на податоци од играта за откривање на нови таленти. Податоците од играта ќе бидат интегрирани во Prozone RECRUITER, платформа која ја користат скаути од клубовите од целиот свет. Податоците од Football Manager се толку детални што […]

Прочитај повеќе

Премиер лигата, Француската тениска федерација и неколку издавачи на музика се откажаа од тужбите против YouТube, известува Guardian. Спорот помеѓу YouТube и Премиер лигата траеше шест години од 2007 година, а се однесува на прекршување на авторските права за видеата кои ги закачуваат клубовите и фановите. Спорот започна околу видео клипови кои се снимени од […]

Прочитај повеќе

За многумина англиската Премиер лига е највозбудливата фудбалска лига во светот, но двата најголеми клубови сепак се шпанските Реал Мадрид и Барселона. Овие два клуба придонесуваат многу кон популарноста на оваа лига што се забележува и на друштвените мрежи, кои се место за дискусија и расправии меѓу фановите. Ако ги споредиме на Twitter, ќе видиме […]

Прочитај повеќе