(Ова е гостински пост на Емир Слезовиќ, стартап и коворкинг ентузијаст. Постот е првично објавен на LinkedIn, и реобјавен со негова дозвола) За да научам повеќе за претприемништво во еден од најстартап градовите во Европа оваа година одлучив да се преселам во Берлин. Добив бизнис размена во коворкинг просторот betahaus и дојдов во Берлин. Тоа […]

Прочитај повеќе

Често кога разговарам со македонските стартапџии муабетиме околу нов производ на Product Hunt, некој блог на Medium или пак нова прочитана книга. Сепак, тоа што за некои луѓе се препораки за нови филмови и серии, за стартапџиите и претприемачите се книгите. Ги прашав македонските стартапџии да ни кажат кои се книгите кои најмногу им оставија […]

Прочитај повеќе

На првите 25  места кога е во прашање бројот на претприемачи по глава на жител, нема развиени држави; секој 18-ти жител на планетата е претприемач; 52 отсто од вработените во Alibaba се жени и слични интересни податоци покажува инфографикот на DealSunny. Можеби е изненадување што во државите во развој поголем број на луѓе се решаваат […]

Прочитај повеќе

HUB Skopjе e нов заеднички работен простор кој стартапите и претприемачите ќе можат да го изнајмат за да го развиваат својот нов иновативен проект. Hub-от нуди пристап до интернет и сала за состаноци, но и менторство и пристап до бизнис настани на кои може да се запознаат други претприемачи и инвеститори. Hub Skopje е основан […]

Прочитај повеќе

Џордан Кејси има само 15 години, и веќе има сопствена компанија – инди студиото за мобилни игри, Casey Games. Но, иако е лесно да отвориш компанија, малку е потешко да ја направиш една од најуспешните компании од овој тип во Ирска. Џордан Кејси е самоук програмер, а научи да програми кога имаше само 9 години. […]

Прочитај повеќе

(Серијалот текстови за претприемачки неуспеси Spotlight on Failure е проект на Inventures.eu. Интервјуата со успешни претприемачи кои често грешеле, имаат за цел да покажат дека стравот од неуспех, присутен често во Централна и Источна Европа, може лесно да биде едукативно искуство.) Иако сега ги води основачите и стартапите на патот до успехот, Мајкл Шустер сепак […]

Прочитај повеќе

Кетрин Миншу е основач и директор на Muse, компанија која на корисниците им помага во кариерата. Taa e прогласена од Inc.com како една од „15 Women to Watch in Tech“ и е на листата на Forbes „30 Under 30: Media“. Но, иако млада, само 29 години, г-ѓа. Миншу има доволно претприемачко знаење што го сподели […]

Прочитај повеќе

Бен Неш е претприемач и сопственик на PCS Wireless компанија за продажба на телефони, која вреди над милијарда долари. Пред 15 години, иднината на г. Неш можеби и не изгледаше ветувачки, бидејќи тој само што се откажа од средното образование и се одлучи да започне сопствена компанија. Иако размислуваше и за недвижности, сепак на крај […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински интервју на Ирена Ефремовска од бизнис тренинг центарот Clear View, и организатор на Startup Grind Skopje) _____________________________________________________________________________________________ Посветеноста кон иновации е тоа што го води Митко Цабевски да креира нови стартапи. Покрај учеството на еден куп регионални и светски стартап настани, поранешниот менаџер за иновации на Vip, веќе има претставено два стартапи […]

Прочитај повеќе

Го продолжуваме серијалот на дебати „20 минути претприемништво“ ориентирани кон стартап заедницата, во организација на ИДЕА ЈИЕ и Фондација Претприемачки Сервис за Млади (ПСМ). Дебата #2: Образованието не е пресудно да се биде успешен претприемач Во втората дебата од серијалот околу улогата на образованието во претпримеништвото дебатираат Стојан Вујиќ, продуцент и режисер и професорот Владимир Трајковиќ од ФИНКИ.

Прочитај повеќе

Македонските и балканските програмери можат да бидат креативни и конкурентни на европскиот пазар на мобилни апликации, вели Лаури Анталенен, ко-основачот на единствениот европски акселератор за гејминг стартапи – GameFounder. Проблемот, вели Лаури, е што треба да се има познавање во маркетингот и бизнисот за да се пласира стартапот. Во гејминг индустријата, и општо на мобилните […]

Прочитај повеќе

Еден од најпознатите инвеститори во Силициумската долина, Бен Хоровитц од Andreessen Horowitz, вели дека сакаат да инвестираат во компании основани од луѓе кои ги оставиле факултетите за да ја следат својата луда визија за стартап наменет за мали пазари без шанса да монетизираат. Инвеститорот чие портфолио вклучува компании како Faceook, AirBnb, Canvas, Box, Groupon, Pinterest, […]

Прочитај повеќе