Замислете да не заплеткувате во хаосот од различни кабли и полначи за сите ваши електронски уреди, и и наместо тоа да имате еден универзалем штекер преку кој може да поврзете и полните секаков вид на мобилен уред. Токму ова е идејата за u:Plug, нов хрватско-македонски стартап предводен од Иван Јелушиќ, Даниел Рупиќ и Митко Цабевски. […]

Прочитај повеќе

Вечната војна помеѓу Android и iOS веќе не се води помеѓу фановите на двете најпопуларни мобилни платформи, туку се претвара во лична битка за кој телефон да одбереме. Ако iPhone беше далеку посупериорен пред неколку години, сега има Android телефони како Samsung Galaxy S5, HTC One и Google Nexus 5 кои се исто толку моќни […]

Прочитај повеќе

Што се случува со македонските стартапи? Како да основате стартап и какво искуство ви треба за да креирате успешен продукт? Ако ви требаат одговори сите овие прашања, тогаш ви препорачуваме да ја погледнете дискусијата за македонската стартап култура меѓу Митко Цабевски, основач на Ambio.me, и Теодос Пејоски, ко-основач на G6 Solutions, кои гостуваа на видео […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост на Митко Цабевски, основачот на македонскиот стартап и финалист на SeedCamp NY, Ambio.me. Текстот првично беше објавен на неговиот блог.) Инспириран од познатата изрека на Стив Џобс дека дизајнот не е само како нешто изгледа, туку и како функционира, ќе се обидам да се надоврзам и да го споделам моето мислење за поврзаноста помеѓу дизајнот […]

Прочитај повеќе

Започнува новата сезона на Mobile Monday Macedonia. Ќе ја отвори Митко Цабевски кој ќе го сподели своето искуство со стартапот Ambio.me со кој се натпреваруваше на SeedCamp во Њу Јорк и беше финалист на WebFest.me. Ambio.me го привлече вниманието на натпреварите бидејќи е ретка идеја на мобилен магазин кој прикажува содржина базирана на локација. Tука ќе […]

Прочитај повеќе

Меѓу финалистите на регионалнaта интернет конференција WebFest се најде и македонскиот стартап Ambio.me. Стартапот, кој е мобилен магазин кој зависи од локацијата, ќе се натпреварува со други 11 стартапи од регионот, има шест од Хрватска, два од Србија, по еден од Македонија, Италија и В. Британија, а победникот ќе добие шанса да се претстави на […]

Прочитај повеќе

Ambio.me e нов македонски стартап кој успеа да стигне до финалето на SeedCamp New York 2012. Разговараме со Митко Цабевски за неговото искуство во неодамнешното натпреварување на SeedCamp, eден од најпознатите европски стартап инкубатори, за предизвиците со кои се соочува со неговиот стартап, но и за мобилниот пазар за кој Митко вели дека „е комплетно […]

Прочитај повеќе