Петар Ниновски е гостин во новиот #Комкаст, подкаст на Дарко и Митко за дигитален маркетинг, друштвени мрежи и кул веб сервиси. Петар е основач на нов македонски стартап Brainster.co, кој претстави фантастична идеја да го претвори целиот град во училница. Brainster е стартап кој креира заедница на предавачи и луѓе што сакаат да научат практични […]

Прочитај повеќе

Дарко и Митко ја стартуваат новата година со нова епизода од нивниот видео подкат #Комкаст во кој дискутираат куп интересни интернет теми, меѓу кои и дигиталниот маркетинг. Оваа шеснаесетта епизода се дискутираше за односот меѓу квалитетната содржина и рекламите, кои не може да функционираат едно без друго. Нудење добра содржина без да понудиш простор за […]

Прочитај повеќе

Што нѐ очекува во 2016-та година? Во најновата епизода на #Комкаст, видео подкастот на Дарко Булдиоски од New Media MK и Митко Цабевски од U:plug, Дарко зборува за стартапи и Western Balkan Startups, но и за гласот на потрошувачите што ќе биде слушнат и брендовите кои ќе мора да размислуваат како да комуницираат преку чет […]

Прочитај повеќе

#Комкаст е видео подкаст кој едноставно мора да го следите, бидејќи е воден од двајца пионери на македонската ИТ сцена – Дарко Булдиоски и Митко Цабевски. Дарко е основач на маркетинг агенцијата New Media Mk и сигурно сте чуле за AllWeb, конференцијата за дигитален маркетинг која ја организира. Митко има долгогодишно корпоративно искуство, но го […]

Прочитај повеќе

Fotoblog.me е интересен хоби проект на Митко Цабевски, основач на u:Plug, реализирана од Марјан Николовски, основачот на Emit Knowledge. Идејата е полесно да се споделува содржина на друштвените мрежи, така што ќе се објави фотографија со текст, наместо надворешен линк кој води до текстот. Во суштина, вие на вашите пријатели на Facebook, и наскоро на […]

Прочитај повеќе

Единаесетата епизода на подкастот #ИТН ја посветивме целосно на македонската стартап заедница. Почетната идеја беше да ја претставиме иницијативата Founded in Macedonia чија цел е да ги здружи македонските стартапи и инвеститорите. Но, кога имаш гости како Теди Пејоски од G6 Solutions и Митко Цабевски од u:Plug, стартап кој доби 100.000 долари инвестиција од Eleven, […]

Прочитај повеќе

Хрватско-македонскиот стартап u:Plug успешно ја заврши втората инвестициска рунда со бугарскиот акселератор Eleven. Акселераторот сега ќе инвестира нови 100.000 долари во стартапот, по првичните 25.000 eвра кои ги доби за влез во менторската програма. Парите ќе бидат трошени за развивање на модерниот домашен штекер, и отварање на канцеларии во Хрватска и Македонија. „Исклучително сме задоволни […]

Прочитај повеќе

Mитко Цабевски беше претставен како „стартап гуру“ на четвртиот Startup Grind Skopje. Ова признание не му е доделено бидејќи знае куп совети за стартапи, туку бидејќи го има поминато тој пат од идеја до продавање на продукт на инвеститори. Митко започнува во Vip каде од работа во Контакт центарот станува менаџер за иновации. Потоа го […]

Прочитај повеќе

(Овој текст е на Митко Цабевски, првично објавен на неговиот блог. Митко е основач на стартапите Ambio.me и u:Plug, и гостин на следниот Startap Grind Skopje) _____________________________________________________________________________________________ Имав прилика да го пробам убер популарниот Uber во Софија. Да бидам искрен, бев прилично љубопитен како Uber ќе се снајде во една балканска земја каде што такси […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински интервју на Ирена Ефремовска од бизнис тренинг центарот Clear View, и организатор на Startup Grind Skopje) _____________________________________________________________________________________________ Посветеноста кон иновации е тоа што го води Митко Цабевски да креира нови стартапи. Покрај учеството на еден куп регионални и светски стартап настани, поранешниот менаџер за иновации на Vip, веќе има претставено два стартапи […]

Прочитај повеќе

Што треба да направите за да успеете со вашиот стартап? За почеток треба да имате квалитетен и иновативен продукт, а потоа да знаете како да го однесете надвор од Македонија на реномирани стартап натпревари. Ова на кратко ќе биде презентација на Митко Цабевски на четвртиот Startup Grind Skopje на 17 декември. Митко е македонски претприемач […]

Прочитај повеќе

Стартуван пред само три месеци, u:Plug сега е блиску да го продава својот уред кој ќе го редефинира домашниот штекер. Стартапот, основан од Иван Јелушиќ, Даниел Рупиќ и Митко Цабевски, доби 25.000 евра инвестиција од бугарскиот акселератор Eleven, oткако помина неколку дена во Софија каде со помош на ментори го развиваа бизнис планот. Тоа што […]

Прочитај повеќе