Редизајнот на Instagram е одличен, но новото лого го инспирира Дарко Булдиоски да го отвори новиот #Kомкаст со аналогија за креирање насловници на VHS касети за свадби. Сепак и тој и Митко Цабевски се сложуваат дека логото е многу помалку важно од тоа што нуди апликацијата. Погледнете го новиот Комкаст за сите новости и анализи […]

Прочитај повеќе

Новaта епизода на #Комкаст ги дискутира сервисите за храна и нарачки, посебно идејата на DreamKillers, победничкиот тим на Codefest кои сакаат да направат друштвена мрежа преку која корисниците ќе купуваат и донираат домашно зготвена храна. Но, иако идејата е одлична, сепак проблемот е што треба да се изгради доверба. Сепак се работи за храна, и […]

Прочитај повеќе

Виртуелната реалност има потенцијал кој може да го промени начинот како конзумираме технологија, и таа револуција започнува со камерите од 360 степени кои се потребни да се креираа VR содржина. Дарко Булдиоски од New Media Mk и Митко Цабевски од u:Plug. во својот нов #Комкаст зборуваат за VR, за Instant Articles, дека AdWords не ги […]

Прочитај повеќе

Вообичаено досаден, Facebook направи комплетен пресврт на својата F8 конференција најавувајќи го својот десетгодишен план кој вклучува нови технологии – од ботови до камери од 360 степени и виртуелна реалност. Но, што треба ние, корисниците на Facebook да знаеме за ова? Mитко го покани Теди Пејоски од G6 како гостин во најновиот #Комкаст на кој […]

Прочитај повеќе

#Комкаст продолжува со нова епизода, и овој пат покрај Дарко во студио е Мите Кузевски кој ќе го замени Митко, барем во оваа епизода. #Комкаст e видео подкаст за технологија, маркетинг и нови медиуми со Митко Цабевски oд u:Plug и Дарко Булдиоски од NewMedia MK. Дискусијата во оваа епизода продолжува за виртуелната реалност, овој пат […]

Прочитај повеќе

Што ќе се случи кога вештачката интелигенција ќе биде попаметна од луѓето? Ќе бидат супериорни, но нема да го уништат светот, велат Митко Цабевски и Дарко Булдиоски во најновата епизода на #Kомкаст. #Комкаст е видео подкаст за најразлични дискусии за технологија, дигитален маркетинг и нови медиуми.

Прочитај повеќе

Ова епизода на #Комкаст e посветена на стартапите бидејќи Френк Нојригат ја посети Македонија. Френк е ментор за стартапи, но поважно основач на Startup Weekend, глобален дводневен хакатон кој стана важен настан и за македонската стартап сцена. #Комкаст e видео подкаст за технологија, маркетинг и нови медиуми со Митко Цабевски oд u:Plug и Дарко Булдиоски […]

Прочитај повеќе

Што може да се направи со виртуелната реалност? Дарко и Митко во најновиот #Комкаст го тестираат Samsung Gear VR и дискутираат за што може да се користи виртуелната реалност (освен очигледно за порно). Комкаст е видео подкаст за интернет, друштвени мрежи и дигитален маркетинг и во оваа епизода може да чуете за Facebook Livestream и […]

Прочитај повеќе

Сигурно знаете за битката помеѓу FBI и Apple кој одби да отвори backdoor на iOS. Но, дали мотивот на Apple беше всушност шанса да направи маестрален маркетинг, да се претстави пред светот како компанија која навистина се грижи за корисниците? Тоа им успеа ако се суди според реакции на корисниците, вели Mитко Цабевски од u:Plug, […]

Прочитај повеќе

Теди Пејоски и Митко Цабевски, кои ги знаеме како основачи на G6 и u:Plug, стартуваат нов проект – The World of Selfie. Идејата е да се реплицира сајтот од милион пиксели, но со еден милион селфи-фотографиии кои потоа ќе се спакуваат во албум. Идејата е да се остави лично обележје на интернет, како што го […]

Прочитај повеќе

Што е стартап? Уште поважно – кој работи во стартапите? Дали се тоа млади луѓе и студенти, како што очекуваат државните институции и акцелераторите, кои треба да се обучат како своите нови идеи да ги претворат во компанија; или зборуваме за искусни претприемачи кои зад себе имаат успешни и неуспешни проекти, и кои се обидуваат […]

Прочитај повеќе

Дарко Булдиоски од New Media MK и Mитко Цабевски од u:Plug продолжија да дискутираат за сите интернет трендови во нивниот видео подкаст #Комкаст. Темите се видео стримови во живо на Facebook и другите апликации кои стануваат сѐ поголем хит денес, за Snapchat и нивните уредувани приказни, и дали воопшто некој ќе застане на сред улица […]

Прочитај повеќе