Сигурни сме дека има многу корисници кои пријатно се потсетуваат на времето поминато во бројни Flash игри. Иако Adobe му има свртено грб на Flash, бројни игри и понатаму ви стојат на располагање преку емулаторот Ruffle. Емулаторот Ruffle е на Internet Archive и преку него можете не само да играте илјадници игри туку и да […]

Прочитај повеќе

Internet Archive е феноменален веб сајт каде можете целосно да се изгубите во бројните мултимедијални содржини. Ова е сајт кој често го споменуваме, првенствено поради бројните класични игри кои можете да ги играте на модерни системи. Имено, Internet Archive е еден од најбрзите и најефикасните начини да Amstrad CPC игри, Commodore 64 и ред други […]

Прочитај повеќе

Во случај да сте фанови на ретро игри тогаш една од задолжителните дестинации е Internet Archive и нивната огромната нова онлајн колекција на игри правени за Commodore 64. Веб сајтот нуди импресивен избор од скоро 30 000 наслови. Благодарејќи на вградената поддршка за емулација, сите од нив можете да ги играте директно од вашиот прелистувач. Од […]

Прочитај повеќе

Филантропскиот фонд, Pineapple Fund, донираше биткоин во вредност од 1 милион долари на Internet Archive. Фондот досега донираше 18 милиони долари во 13 организации. Дел од орканизациите во кои донираше фондот се: Charity Water, SENS Research Foundation, Pencils of Promise, Electronic Frontier Foundation (EFF) и Green Steps Она што е поинтересно е дека фондот и неговиот […]

Прочитај повеќе

Синоќа се запали еден од 30-те центри за скенирање на Интернет архивата, но за среќа никој не е повреден, ниту се изгубени податоците. Не-профитната организација e уникатен веб сервис кој ја архивира историјата на Интернетот со зачувување на копии од сајтовите и електронски форми на културните знаменитости. Архивата е одлична алатка да најдете вести кои […]

Прочитај повеќе

Internet Archive е обид да се дигитализира целокупното човечко знаење. Информациите се зачувани на над 10 петабајти простор во поранешната црква во Сан Франциско. Deepspeed Media сними документарен филм пред прославата на десеттиот петабајт, со кој ќе може да видиме како изгледа најобемниот архив. „Се прашувате зошто не го спакуваме сето знаење и да го […]

Прочитај повеќе

Internet Archive, страната која бесплатно и легално овозможува симнување на книги, филмови и музика, го промени начинот на кој ги споделува содржините. Од сега содржините ќе може да се симнуваат и преку торент линкови наместо досегашната пракса „direct download“. Покрај оваа промена архивата ја надополнија и со повеќе култни филмски класици меѓу кои и Night of the […]

Прочитај повеќе