Илон Маск го напушта бордот на организацијата која се залага за AI безбедност и етика, OpenAI. Причината за ова не е бидејќи престанал да верува во потребата, туку за да не дојде до конфликт на интереси. Причината за можен конфликт, секако е вештачката интелигенција на автономните возила од Tesla.  Г. Маск останува финансиски да ја […]

Прочитај повеќе

Дали некогаш сте се запрашале колкава и која е улогата на Гејб Њувел во Valve? По последната преписка која еден од корисниците ја сподели на imgur и на Reddit, јасно ни е зошто гејмерите гледаат на г. Њувел не само како основач на популарна платформа за дистрибуција на игри, туку како на „eден од нашите“. […]

Прочитај повеќе

Гејб Њувел, еден од ко-основачите на Valve, на овогодинешното издание на LinuxCon најави големи новости во текот на следниот период, а се однесуваа за Linux како платформа за играње. Можеби сеуште е рано да се потврди дека Linux ќе стане успешна гејминг платформа, бидејќи во моментот држи помалку од еден процент на пазарот според број […]

Прочитај повеќе

Првите примероци на конзолата на Valve, Steam Box ќе бидат испорачани на корисниците во следните три-четри месеци вели ко-основачот Гејб Њувел, со цел да се добијат повратни информации и критики за производот. Конзолата ќе ја добијат, најверојатно, луѓето кои соработувале во создавањето на конечниот производ, и можеби некои идни партнери со кои би соработувале, како […]

Прочитај повеќе

Новиот оперативен систем на Microsoft е катастрофа за дизајнерите на PC игри, вели шефот на Valve, Гејб Њувел, на конференцијата за видео игри Casual Connect во Сиетл. Една негова критика се однесува на двојниот интерфејс на Windows 8. Новиот OС покрај стандардниот интерфејс има и втор, Metro кој е оптимизиран за таблет компјутери и апликации […]

Прочитај повеќе