Илјадници модели на 3д пиштол се преземени откако шаблоните се објавени онлајн. Ова се случи откако судот во Тексас донесе одлука дека споделување на 3Д модели на пиштоли не е исто како и неовластено продавање на оружје. Одлуката на судот е донесена откако Коди Вилсон успеа да убеди доволно луѓе во Одделот за правда дека […]

Прочитај повеќе

Нападот во Лас Вегас е најкрвавото масовно убиство досега. Главната причина за бројот на жртви и повредени се модификациите кои напаѓачот ги направил на оружјето. Благодарение на дополнителните елементи, во негов случај модифициран кундак, оружјето од полу-автоматско станало автоматско. Ова овозможи бројот на испукани куршуми да биде значително поголем. За да не им ја олеснува работата […]

Прочитај повеќе

Нема повеќе страни за продажба на оружје на најголемата социјалната мрежа и Instagram. Не станува збор за нова функционалност, туку за додавање на оружјето на листата на забранета стока за тргување, пренесува New York Times. Иако звучи чудно, но до сега можевте да продавате оружје преку Facebook. Забраната нема да се однесува на лиценцираните продавници, […]

Прочитај повеќе

YouTube корисникот colinfurze објави видео во кое претстави вистинска и функционална верзија на оружјето од играта Assassin’s Creed, поточно за оружјата Hidden Blade & Rope Launcher.

Прочитај повеќе

Стејт департментот се обидува да пронајде законска основа со која ќе го забрани 3Д отпечатеното оружје. Ова навидум изгледа едноставно, но приврзаниците на 3Д-испечатеното оружје велат дека проблемот е поголем, и законот е во спротивност на Првиот амандман на Уставот на САД. Проблематичен е и Вториот амандман кој го гарантира правото на граѓаните за поседување […]

Прочитај повеќе

Europol и Федералното истражно биро (FBI) во заедничка акција на 6-ти ноември затворија над 400 сајтови помеѓу кои и Silk Road 2.0 и уапсија 17 сопственици на сајтови. Ова е нajголема акција против продавниците на илегална стока на „скриениот веб“ досега. Станува збор за сајтови кои се скриени со помош на Tor мрежата. Тor мрежата […]

Прочитај повеќе

По тримесечна истрага, јапонската полиција уапси 27 годишен жител на Кавасаки под сомневање дака поседува пиштоли испечатени со 3Д-принтер, пренесува NHK World. Кај осомничениот Јошито Имура се пронајдени вкупно пет пиштоли од кои од два може да се истрела смртоносен проектил. Полицијата го открила откако во февруари споделил фотографии од оружјето на интернет. Од осномничениот […]

Прочитај повеќе

Темниот интернет го доби својот Google. Станува збор за пребарувачот Grams со кој корисниците ќе може да пронајдат огромен дел од илегалните продукти кои се продаваат на темната страна на Интернет. Адресата на Grams е grams7enufi7jmdl.onion – достапна преку Tor – на кој за миг ќе најдете нелегална роба: oд наркотици, оружје, украдени податоци од […]

Прочитај повеќе

Полицијата во Холандија уапси петмина и го затвори маркетот од „темниот интернет“ Utopia. Уапсените се осомничени за управување со споменатиот маркет, преку кој тргувале со наркотици, украдени кредитни картички и оружје, вели jавниот обвинител на Холандија. Двајца од уапсените во Enschede се Холанѓани на возраст од 30 и 31 година и полицијата се сомнева дека […]

Прочитај повеќе

3Д принт е техника која овозможува производство на готов модел од дигитална копија. Добрата вест е дека ова значително го олеснува процесот на производство дури и во домашни услови. Но, лошата вест е што 3Д принтерите се толку софистицирани, а и дигиталните модели се респространети дури и за оружје. Беше само прашање на време пред […]

Прочитај повеќе