Adobe ја препозна популарноста на се побрзорастечкиот тренд на 3Д принтање, кое отсега ќе може преку Photoshop да се користи за дизајнирање и разубавување на 3Д моделите. Софтверот може да се користи за уредување и на модели креирани со други алатки, а доколку има проблем со стабилноста или друг проблем софтверот самостојно ги корегира грешките […]

Прочитај повеќе

Иако технологијата за 3Д принтањето е на својот почеток, сепак наговата примена ги надминува и најлудите очекувања. Најнов проект на Универзитетот на Јужна Калифорнија е огромен 3Д принтер со кој ќе може да се принтаат куќи за само 24 часови. Contour Crafting е всушност автоматизирање на процесот, кој овојпат наместо луѓе ќе го извршува робот. […]

Прочитај повеќе

Четиригодишната Хармони Тејлор овој Божиќ доби прекрасен подарок. Хармони е родена со вродена маана која предизвикла прстите на раката никогаш да не и се развијат, па тимот за роботика од West Catholic High School, создаден од група средношколци, реши да ја искористи технологијата за 3Д принтери за да и подари десна рака. „Ќе ги лакирам […]

Прочитај повеќе

Брендин Вајт студент на Универзитетот Мерилент ја искористи своите знаења, вештина и фантазија за да креира нов дополнителен уред за издавање на Google Glass. Станува збор за контролер кој е составен од модифицирана веб камера и 3Д-испринтан статив со кој камерата се прицврстува на очилата, јавува Engadget. Уредот го следи движењето на очите а со […]

Прочитај повеќе

Следниот голем напредок во медицината може да биде донесен од 3Д-принтерите кои во блиска иднина ќе може да принтаат со живи клетки. Напредокот е овозможен пред се од развојот на технологијата и се пософистицираните принтери и софтвер, но и напредокот во регенеративната медицина, вели Forbes. Кевин Шејкшаф, професор по фармација од Универзитетот на Нотингем, Англија, […]

Прочитај повеќе

Практичноста на 3Д принтањето ја има обезбедено иднината на оваа технологија која станува се поевтина, но колку и често да слушаме за интересни идеи за користење на 3Д принтерите, од принтање на кола до принтање на пица во Вселената, сепак постојат куп други проекти кои не воодушевуваат со својата примена, а дел од нив повеќе […]

Прочитај повеќе

Systems and Materials Research Corporation го направи првиот принтер кој ќе принта пици. Проектот ја чини NASA 125.000 долари, а целта е на астронаутите да им се овозможи да јадат вкусна и свежа храна во Вселената. Принтерот е направен од RepRap 3Д принтер на кој главите за принтање му се заменети со течна храна, а […]

Прочитај повеќе

3Д принтерите се еднодимензионални, велат основачите на Mebotics. Замислете 3Д принтер со можност за гравирање и обработка на пластика, метал и дрво, кој работи речиси бесшумно и е доволно мал за да го собере на биро! Токму тоа е проектот на четворицата ентузијасти Џуда Шер, Џереми Фрајер-Бигс, Калвин Доменико и Едисон Гисвеин, наречен едноставно Microfactory. […]

Прочитај повеќе

3Д принтањето изгледа ќе го пронајде патот до хобистите, кои или немаат друг начин на создавање на деловите или сакаат да се обидат да репродуцираат некој апарат, играчка, па дури и автомобили. Најновата интересне 3Д креација е „Орнихоптер со ластик“ која е едноставно летало што во најголем дел е составено од 3Д испринтани делови. Леталото […]

Прочитај повеќе

Иднината е на 3Д принтерите, кои не само што овозможуваат принтање на делови, елементи, фигури какви што ќе ви текнат, туку стануваат и се подостапни на пазарот. MakerBot конечно го најави излегувањето на својот 3Д скенер кој чини 1.500 долари, а на пазарот ќе се појави во октомври. Цената можеби се уште е скапа за […]

Прочитај повеќе

Иван Сенч од Нов Зеланд најверојатно ќе биде првиот човек кој ќе вози возило кое е изработено со 3Д принтер. Г. Сенч прави реплика на Aston Martin DB4 која ќе ја изработи самостојно во својата гаража во Оукленд. Тој започна да го изработува автомобилот во декември, а досега се завршени 72 отсто од каросеријата. Г. […]

Прочитај повеќе

Цените на 3Д принтерите се во пад, па некои од нив денес чинат само стотина долари. Но, ако и ова е прескапо, тогаш можете да го следите примерот на Метју Кругер кој состави 3Д принтер речиси исклучиво од лего коцки, пишува CNet. Недостигот на средства да купи вистински Makerbot, го натераа студентот по инженерство, Метју […]

Прочитај повеќе