Пред нешто повеќе од една година малечкиот Габриел Мандевил беше првото новороденче чиј хируршкиот зафат лекарите го вежбаа на 3Д отпечаток. Габриел имаше чести епилептични напади, и откако ги испцрпија останатите можности, лекарите се одлучија за хемисферектомија, операција со која се одделуваа здравиот дел на мозокот од делот кој ги создава епилептичните напади. Ова е […]

Прочитај повеќе

Протетичките помагала не мора да асоцираат на нешто изгубенo, напротив, со новите технологии може да бидат шанса да се креира нешто убаво. Дизајнерот Еван Кустер со помош на 3Д принтер креираше прекрасна протетичка рака за својата пријателка Иванија Кастиљо. Еван забележа дека Иванија е без рака и откако собра доволно храброст ја повика во лабораторијата, […]

Прочитај повеќе

Треттата универзитетската болница во Пекинг е првата медицинска установа која успешно изврши хируршки зафат со кој на 12 годишно момче му е вграден 3Д-отпечатен пршлен. Операцијата беше неизбежна откако му беше дијагностициран тумор на ‘рбетниот столб. Лекарскиот тим мораше да му го отстрани вториот пршлен, а на неговото место е вграден имплант креиран со 3Д-печатење, […]

Прочитај повеќе

Ветрогенератор испечатен на 3Д принтер би можел да биде извор за енергија во непристапните делови или во државите во развој. AirЕnergy 3D е дело на полскиот страртап Omni3D и веќе ја започнаа својата KickStarter кампања. Иако идејата за проектот е држави во развој и недостапни локации, Omni3D бесплатно ќе ги издаде плановите за ветрогенераторот па […]

Прочитај повеќе

Solidoodle креира 3Д принтери кои се наменет пред се за домашна употреба и ентузијасти на кои не им е потребен квалитетот на поскапите 3Д принтери. Сепак, новиот производ Solidoodle Press е наменет и за професионалци и за почетници, пишува The Verge. Solidoodle Press доаѓа во затворена варијанта која помалку наликува на рерна. Уредот доаѓа со […]

Прочитај повеќе

По тримесечна истрага, јапонската полиција уапси 27 годишен жител на Кавасаки под сомневање дака поседува пиштоли испечатени со 3Д-принтер, пренесува NHK World. Кај осомничениот Јошито Имура се пронајдени вкупно пет пиштоли од кои од два може да се истрела смртоносен проектил. Полицијата го открила откако во февруари споделил фотографии од оружјето на интернет. Од осномничениот […]

Прочитај повеќе

Mink 3D е принтер кој ќе направи револуција во модната индустрија и значително ќе им ја олесни работата при шминкање на девојките. Технологијата е дело на Грејс Чои од Харвард која во текот на студиите „открила“ дека сите брендови ги креираат своите продукти со мешање на многу бои. „Индустријата за шминка заработува многу многу пари […]

Прочитај повеќе

3Д-печатеното медицинско помагало кое е замена за гипсот кој се користи традиционално при скршениците само што стана подобро. Cortex 3D покрај испечатената копија која е далеку полесна од гипсот сега доаѓа со интегриран ултразвук кој овозможува побрза регенерација на оштетеното ткиво. Отпечатените копии овозможуваат намалување на неријатностите на пациентите. 3Д отпечатоците се полесни од гипсот, […]

Прочитај повеќе

Micro 3Д принтерот за кој неодамна пишувавме кој успеа да се финансира за рекордни 11 минути, успеа да собере 2.62 милиони долари со 23 дена до крај на кампањата. Micro 3D не е првиот успешен 3Д принтер на Kickstarter, пред него свои проекти имаа FORM 1, Buccaneer и RigodBot 3D кои исто така успејаа да […]

Прочитај повеќе

Знаејќи го потенцијалот на 3Д принтањето од принтање на храна до принтање на куќи и медицински уреди, не е воопшто изненадување што The Micro собра четири пати повеќе средства по само еден ден од стартувањето. Наместо 50.000 долари, The Micro на Kickstarter веќе собра над 200.000 долари за да биде „првиот комерцијален 3Д принтер“. Средствата […]

Прочитај повеќе

Веќе пишувавме за неколку концепти за 3Д принтање на куќи или делови од згради, сепак холандските архитекти Dus Architects за прв пат работат на градење на првата 3Д испринтана куќа во Амстерам. Принтерот кој се користи за изработка на елементите е специјално изработена зголемена верзија на десктоп принтер, а првата куќа ќе биде 13 собна […]

Прочитај повеќе

Благодарение на технологијата за 3Д принтање, Стивен Пауер успеа – со ограничувања – да си го врати својот нормален живот. Г. Пауер преживеа сериозна несреќа со својот мотор, со која се здоби со искршеници на носот, горната вилица, черепот, повреди кои му оневозможија да функционира нормално. Но, со помош на лекарите од болницата Morrison во […]

Прочитај повеќе