“Тоа е само храна, не е натпревар. Ајде да се опуштиме.” е пораката во одличната реклама на IKEA, во која компанијата упатува апел да се вратиме на едноставното уживање во готвењето, јадењето и поминување на време заедно со најблиските за време на оброците.  

Прочитај повеќе

За десетина дена е најавена нова средба и изложба на македонската инстаграм заедница. Изложбата повторно ќе биде организирана во кафе-галеријата Concept 37, а ќе се одржи на 5 декември. Изложбата наречена „Инстаграмџии“ освен можност за презентација на фотографиите, има и хуман карактер. Како и претходните вакви изложби и овојпат средствата од продажбата на фотографиите ќе […]

Прочитај повеќе

Нова Instagram изложба се одржува во Concept 37, овој пат 25 автори од Македонија, членови на групата Инстаграмџии, ќе ги изложат своите фотографии, пишува Oкно. Отворањето на изложбата е на 4-ти јуни, но сите заинтересирани можат да ја посетат во текот на неделата. Изложбата е продажна, а средствата од продажбата ќе бидат донирани за лекување […]

Прочитај повеќе

По повод вториот #InstaMeetSkopje, собир на инстаграмџии кои сликаа по Стара чаршија, и чии слики можете да ги видите тука; во 17-тата епизода на #ИТН разговаравме за Instagram, популарна друштвена мрежа во сопственост на Facebook која има над 300 милиони корисници, што ја прави поголема од Twitter. Гости ни се @Darko156 и MonikaPotter, со кои, […]

Прочитај повеќе

Викендов се одржа нов, втор собир на македонските инстаграмџии. Настанот одбележан со хаштаг #InstaMeetSkopje всушност беше глобална иницијатива од Instagram со која се мотивира дружењето помеѓу локалните корисници. Во Скопје се одржа по втор пат, и се одржа на едно од покреативните места во градот. Над дваесетите инстаграмџии ги шетаа сокаците на Старата скопска чаршија […]

Прочитај повеќе

Се организира втор #InstaMeetSkopje, три години откако беше организиран првото дружење на македонски корисници на Instagram. Повторно е организиран од DzaBest, но овојпат наместо во Зоолошката градина во Скопје, ќе се одржува во Старата Чаршија, што е одлично место за правење фотографии. Настанот е закажан за 21-ви и 22-ри март, кога и самиот Instagram ги […]

Прочитај повеќе

One оператор го стартува првиот македонски Instagram конкурс. #Letogram ќе трае од 26 јули до 14 септември и е отворен за сите корисници на популарната мобилна апликација за фотографии. Конкурсот ќе се одвива во три фази. Првата трае до 25 август до кога „инстаграмџиите“ треба да ги пријават своите фотографии. Пријавувањето се прави само со […]

Прочитај повеќе