Тим Кук им порача на сите кои сметаат дека нивната раса е супериорна или споделуваат теории на заговор да си најдат друга платформа. Apple нема намера да толерира деструктивно однесување на својата платформа. Директорот на Apple говореше на настанот организиран од „Anti-Defamation League“ (ADL). Apple е добитник на наградата „Храброст против омраза“. „Од најраните денови […]

Прочитај повеќе

Неодамна, Pewdiepie изгуби прилично профитабилни договори со Disney и YouTube поради антисемитски шеги и токму кога помисливме дека тоа е крајот на таквите инциденти, контроверзниот јутубер се врати на големата врата со расистички испади (N-) за време на пренос во живо, додека ја играше PUBG. “What a fu- n-” реагираше PewDiePie откако успеја да го убие […]

Прочитај повеќе

Имиџот на Apple беше сериозно нарушен во Австралија откако вработен во Apple Store беше обвинет за расизам. Вработениот е снимен на видео додека ги брка црномурестите ученици, бидејќи му е страв дека ќе украдат нешто од продавницата. Проблемите започнаа кога еден од од учениците го сподели видеото во кое од шестте ученици се бара да […]

Прочитај повеќе

Грчкиот Олимписки комитет и рече на атлетичарката Вола Папахристо да си седи дома поради твит во кој ги исмева афричките имигранти кои се доселени во Грција. Спортистката која се натпреварува во троскок требаше да патува во Лондон каде се одржува Олимпијадата со почеток од 26-ти јули. Расистичкиот твит во кој таа вели “комарците од Западен […]

Прочитај повеќе