Samsung Galaxy S3 е најдобриот паметен телефон, а Nexus 7 е најдобриот таблет компјутер вели жирито на Global Mobile Awards кои се одржаа на Mobile World Congress во Барселона. Samsung Galaxy S3 својата награда ја заслужи поради доминацијата на повеќе пазари, но и поради тоа што е првиот телефон кој покажува дека Android може да му конкурира […]

Прочитај повеќе

Nokia Lumia 920, Dell Alienware, MacBook Pro и Surface RT сe изгласани како најдобри уреди во 2012-та година, според читателите на реномираниот ИТ блог Engadget. Читателите поделија повеќе од 280.000 гласови за своите омилени десктоп, таблет компјутери, паметни телефони, лаптопи и конзоли. Најголем интерес имаше за категоријата „Надобар паметен телефон“, каде гласовите ги собра Windows […]

Прочитај повеќе

Не се согласувам со одлуката [да се казни Samsung], ја мразам, вели ко-основачот на Apple, Стив Возниак, за Bloomberg, и додава дека тоа што тој го сака е неговиот iPhone 5 да прави подобри фотографии од неговиот Samsung Galaxy S3. Интересно, изјавата на г. Возниак е спротивна со таа на Тим Кук, кој го наследи […]

Прочитај повеќе

Дечките од GizmoSlip објавија видео во кое ја тестираат издржливоста на Samsung Galaxy S3. Популарниот телефон е релативно скап, чини околу 30.000 денари, и овие тестови ќе ви симулираат (и предупредат) што да очекувате ако телефонот ви падне од раце. За жал, телефонот не се покажа баш најиздржлив. Во сите три теста имаше оштета, од […]

Прочитај повеќе