Поради проблеми со авторизацијата на GoDaddy последните неколку месеци значителен е бројот на спам пораки. Дел од пораките се закани за бомби и изнудување на пари поради поседување на домашно секс видео. Проблемот е и поголем од ова. Пропустот кој на напаѓачите им овозможил да дојдат до контрола врз GoDaddy домени е присутен и на дел […]

Прочитај повеќе

Google, Airbnb, GoDaddy, Discord се дел од техничките компании кои прекинаа дел од услугите кои ги нудат за корисниците кои се декларираат како екстремна десница. Поголем дел од компаниите се кренаа против расизмот по настаните во Шарлотсвил. Директорот на Intel Брајан Крзанич, го напушти советот на Трамп откако претседателот на САД не беше доволно строг […]

Прочитај повеќе

Креаторот на ManageWP, српскиот стартап Devana Technologies, кој од неодамна е дел од GoDaddy престанува да постои како Devana Technologies. Целиот тим на компанијата сега е дел на GoDaddy, а компанијата и официјалнo отвара канцеларии во Србија, јави Netokracija. Devana Technologies е лансиран од 2012 и немаат надворешни инвестиции. Целото решение е во сопственост на компанијата, […]

Прочитај повеќе

GoDaddy ја купи технологијата зад ManageWP од српската компанија Devana Technologies, јави Startit.rs. ManageWP е технологија за менаџмент со повеќе WordPress сајтови. Апликацијата останува самостојна, а дел од можностите ќе бидат интегрирани во планот за хостирање GoDaddy Pro. Условите од договорот не се јавно достапни, но Брајан Кросгард вели дека зделката е структурирана на валуација по […]

Прочитај повеќе

Еден од најголемите регистри за веб домени, GoDaddy, креираше мобилна апликација која ќе им помогне на претприемачите да ги презентираат своите идеи и да добијат фидбек од корисниците. Ако сте некој кој има стотици идеи на ден, за кои ви е тешко да одредите дали е добра или лоша идеја, тогаш платформата на GoDaddy може […]

Прочитај повеќе

Контроверзна, несоодветната, откачена, можеби и сексистичка реклама… како и да ја наречете Super Bowl рекламaта на GoDaddy во која супермоделот Бар Рафаели бакнува гик, сепак ја оствари својата цел – го привлече вниманието на гледачите и донесе рекордни продажби на хостинг услуги и домени. Во понеделникот, денот по големиот американски натпревар каде рекламите се исто […]

Прочитај повеќе

Илјадници и можеби милиони, веб страни останаа недостапни откако „падна“ GoDaddy.com . Вчера серверите на GoDaddy беа недостапни речиси 5 часа, а најмногу страдаа малите компани на кои им се потребни веб страните. GoDaddy хостира 5 милиони страни, но бројот на регистрирани домени е 10 пати поголем. Иако непотврдено, одговорноста за нападот ја предзема AnonymousOwn3r, член на […]

Прочитај повеќе

GoDaddy не само што не го поддржува SOPA, туку и сме против предлогот, вели сервисот за домени кој се предомисли oткако забележа голем трансфер на домени од нив на други сервиси од страна на гневните клиенти. Корисниците му се налутија на GoDaddy откако се дозна дека сервисот е на листата на поддржувачи на предлог-законот Stop […]

Прочитај повеќе

Најголемиот светски регистар на домени GoDaddy.com се продаде за 2.5 милијарди долари од кои половина го покриваат неговиот долг. KKR & Co., Tеchnology Crossover и Silver Lake Partners се новите сопственици на регистарот.

Прочитај повеќе