Magix.AI е македонска стартап компанија која постои една година, но и покрај краткото време веќе имаат неколку интересни производи. Работат главно за Канада и САД, а помеѓу нивните производи може да се пронајдат: четбот за финансиски институции; предикција на „churn“; и анализа за кредитоспособност. Последната платформа со помош на вештачка интелигенција и машинско учење го […]

Прочитај повеќе

Pinterest би можела веќе во првата половина на следната година да ги понуди своите акции на берза, дозна Wall Street Journal. Платформата за споделување на интереси е една од најинтересните друштвени мрежи. Наскоро на платформата треба да се појави визуелен пребарувач и алатка која ќе овозможи купување на производите кои корисникот ги гледа на сликите. […]

Прочитај повеќе

Англиската компанија Endava, која има канцеларии и во Македонија, излезе на берза. Endava е проценета на околу 2,5 милијарди долари. Во првото излегување на берза планираат да продаат акции во вредност од 75 милиони долари. Акциите веќе се продаваат на Берзата во Њујорк под тикет DAVA. Продажбата започна на околу 25,2 долари, а сега се […]

Прочитај повеќе

Дали некогаш сте помислиле на берзата како на симфонија? Токму вака ја замислуваат Игор Јовчевски, Александар Трпески и Никола Миноски развивачи на платформата Sound of Markets. „Sound of Markets е прва платформа што овозможува слушање на market data. На некој начин како музика“, вели основачот и iOS девелопер, Игор Јовчевски. „Апликацијата е бесплатна зa 3 […]

Прочитај повеќе

Едно од најголемите складишта на податоци, Dropbox, се подготвува за излегување на берза. Dropbox е една од првите компании кои ја нудеа оваа услуга. Сепак по импресивниот старт, низ годините конкуренцијата стана подобра, па помалку подзаборавивме на Dropbox. Можеби за ова има и објективни причини. Компанијата се натпреварува со Google, Microsoft и Amazon кои сепак се […]

Прочитај повеќе

Инвеститорите и брокерите на српската берза наскоро ќе може да инвестираат во стартапи. Станува збор за своевидна „crowdfunding“ платформа која треба да ги претвори стартапите во компании. Целта на овој потег е младите и иновативни компании да добијат средства кои се потребни за понатамошен развој. „На чекор сме да станеме лидер во Србија во пружање […]

Прочитај повеќе

Најголемата берза на крипто валута во Јапонија, Coincheck, е жртва на хакерски напад. Во нападот се украдени рекордни 523 милиони NEM. Вредноста на украдената крипто валута е 58 милијарди јени, или 534 милиони долари, јави BBC. Со кражбата се зафатени 260 000 корисници на берзата. Средствата кои се украдени се над 100 милиони долари повисоки […]

Прочитај повеќе

Дури 75% од компаниите кои поминуваат најдобро при излегувањто на берзата не биле таканаречени „еднорози“. Еднорог компаниите се стартапи кои се проценети на над 1 милијарда долари. Ова го покажува анализата од компаниите на последните 4 години, која ја направи Џеф Ричардс партнер во GGV Capital. Анализата на г. Ричардс покажува дека компаниите кои во […]

Прочитај повеќе

Хакери по втор пат се обидоа да ја пробијат заштитата на јужно корејската биткоин берза YouBit. Берзата сега поднесе документи и започна процедура за банкрот, јави BBC. Банкротот е директна последица на сајбер нападите во кои берзата изгуби 17% од крипто-валутите кои ги чуваше. YouBit не откри колку и што е украдено во вториот напад. […]

Прочитај повеќе

На првиот ден од тргувањето со акции на Snap акциите на компанијата рипнаа од 17 на 24.48 долари. Ова значи дека во моментов, со оваа цена на акциите, Snap вреди 34 милијарди долари. Компанијата во текот на своето постоење нема ниту една година во која оствари профит, па ова не е мало изненадување. Околу 216 […]

Прочитај повеќе

Најбрзо растечката друштвена мрежа Snap, наскоро ќе излезе на берза. Понудата е и официјално достапна за јавноста, а вредноста на компанијата е помеѓу 20 и 25 милијарди долари. Компанијата се надева од продажбата на акции да заработи околу 3 милијарди долари, јави Reuters. Но, излегувањето на берза не е без ризик. Компанијата досега постојано работи […]

Прочитај повеќе

Живееме во свет кој е дизајниран и се почесто контролиран од алгоритми, вели eкспертот за алгоритми, Кевин Славин во својот TED говор. Тој објаснува дека во моментов на Волстрит управуваат два алгоритми – едниот кој се обидува да ги подели и да ги скрие сите трансакции кои се дел од голема понуда на берзата; и […]

Прочитај повеќе