BriansClub е нелегална онлајн продавница на која се продаваат украдени податоци од платежни картички. Минатата недела хакери ги украдоа и ги објавија овие податоци од „продавницата“, пренесе KrebsonSecurity. Во светот се оперира со 87 милиони украдени кредитни и дебитни картички. Со враќање на овие 26 милиони картички назад ти веднаш ќе бидат повлечени од употреба, […]

Прочитај повеќе

Лични податоци на над 500 милиони профили се украдени од Yahoo во 2014. Дел од податоците се: имиња, лозинки, имејл адреси, телефонски броеви и одговори на безбедносни прашања. Веста ја потврдија и од Yahoo, а можеби станува збор за најголемиот хак досега. Најголемиот проблем е што пробивањето е од 2014, но објавено е дури сега, […]

Прочитај повеќе

Тelegram, руската апликација која се фалеше дека енкриптираните разговори се безбедни, сепак има сериозен проблем во Иран. Се сомнева дека 15 милиони ирански профили на платформата се пробиени поради безбедносен пропуст со SMS пораки, јави Reuters. Осомничена за нападот е иранската група Rocket Kitten, која е поврзана со властите, но истовремено иранските телекоми се можен […]

Прочитај повеќе

Податоци од над 100 милиони профили на најголемата руската социјална мрежа VKontakte се на продажба на црниот пазар, јавува Motherboard. Податоците содржат имејл адреса, име, презиме, локација, телефонски број и лозинка, вели LeakedSource. Лозинките на VK.com во моментот на пробивањето биле чувани во „plaintext“ што значи дека секој може да пристапи до нив. Најчесто користени лозинки […]

Прочитај повеќе

Податоците на 794.000 корисници се украдени од Kiddicare, сајт кој продава играчки и облека за деца. Безбедносниот експерт Грахам Клули на Hot for Security извести дека се украдени адресите, телефонските броеви и имињата се во рацете на хакери. Kiddicare објави сите зафатени корисници се веќе се известени, а најголемата опасност е овие податоци да бидат […]

Прочитај повеќе

Податоците на повеќе од 200.000 деца сe украдени по сајбер напад врз кинескиот производител на играчки VTech. Освен податоците за децата, украдени се и податоци за речиси 5.000.000 родители, што го прави овој напад четврта најголема кражба на лични податоци во историјата на Интернетот. Кинескиот производител Vtech продава таблет компјутери, телефони за деца и монитори […]

Прочитај повеќе

Скандалите со сајтот за романтични средби AshleyMadison никако да престанат. Во украдените податоци на сајтот се пронајдени имејл пораки во кој основачот, Ноел Бидерман одобрува сајбер напад над конкурентите, јави KrebsOnSecurity. Станува збор за напад на Nerve.com, а во нападите врз сервисот учествувал Раја Батија, технички директор на компанијата. Avid Life Media која е сопственик […]

Прочитај повеќе

Хакот на сервисот за романтични состаноци AshleyMadison.com со мото „животот е краток, имајте афера“, ги зеде првите жртви кои не можеа да се соочат со срамот откако нивните љубовни афери беа објавени на интернет. Пристигна вест дека има две самоубиства во Канада, но и дека се понудени 500.000 канадски долари награда за инфомрации за хакерите […]

Прочитај повеќе

Како корисниците на AshleyMadison.com да немаа доволно причини за грижа. Откако им беа украдени личните податоци од сајтот за романтични состаноци, на интернет се појави интерактивна мапа со нивната точна локација, креирана по дистрибуцијата на машки и женски членови на сервисот. Но, во објаснувањето се вели дека на мапата се присутни само градови, а не […]

Прочитај повеќе

Кога имате крипто-валута која е тешко да следи, тогаш имате и проблем? Според New York Times кој се повикува на соопштение од FBI, сега на киднаперите има е олеснето барем кога е во прашање исплаќањето на откуп. Доколку ги замисливте жртвите како деца или жени, тогаш обидете се повторно. Хакерите сега „киднапираат“ купишта украдени податоци […]

Прочитај повеќе

<Надополнето 5.09>  FBI демантира дека хакери им пробиле компјутер со милиони Apple профили </надополнување> Хакери објави над 1 милиони Apple UDID профили (Apple Unique Device Identifiers) кои, според нив, ги украле откако го пробиле FBI. Групата вели дека има вкупно 12 милиони профили, и лични информации на кориснички имиња, уреди кои ги користат, токени за […]

Прочитај повеќе

Хекерската група Ghost Shell објави милион кориснички податоци од банки, владини агенции и консултантски компании, но и компании за производство. Податоците се украдени од над 100 веб сајтови. Групата на Pastebin најави соработка со хактивистите Anonymous, и во своето соопштение најави нови напади, однсно два проекти закажени за есенва и зима. „Ова е само почеток.“, […]

Прочитај повеќе