Ransomware станува oпасност и во Македонија. На форумот на IT.mk веќе е отворена тема за искуствата на жртвите од киднапирањето на податоци, иако за среќа криминалците си стојат на зборот и ги враќаат податоците откако ќе им се исплатат неколку стотици долари во биткоин форма. Се чини дека досегашните жртви се случајни и не се […]

Прочитај повеќе

За само еден месец, стотина илјади посетители го посетија онлајн Mузејот на злонамерен софтвер. На „изложените“ вируси им се отстранети можностите за уништување, но графиката и пораките се оставени, па може да видите што гледале корисниците додека вирусите им ги уништувале податоците, или уште полошо хардверот на компјутерот. Колекцијата е дело на безбедносниот експерт Мико […]

Прочитај повеќе

Никој, ама баш никој, не сака да дознае дека платежната картичка му е хакирана за Божиќ. Но, токму тоа им се случи на клиентите на ланецот хотели Hyatt, кој објави дека на компјутерите кои ги користат за процесирање на исплати пронашле злонамерен софтвер. Добра вест е дека софтверот е пронајден, а Hyatt ја зголемува безбедноста, […]

Прочитај повеќе

Google на својата I/O конференција се пофали дека има 1,4 милијарди активини Android уреди. За жал, милијарда од нив се подложни на безбедноснинот пропуст познат како Stagefright. Новиот пропуст е сличен со претходникот со кој можеше да се преземе контрола врз телефонто само преку порака, па затоа си го заслужи името Stagefright 2.0. Досега се […]

Прочитај повеќе

Неверојатни 600 милиони телефони на Samsung имаат безбедносен пропуст кој може да се злоупотреби преку SwiftKey тастатурата, која доаѓа преинсталирана на уредите. Пропустот го откри Рајан Велтон од безбедносната компанија која се фокусира на мобилни уреди NowSecure. Пропустот го имаат различните верзии на Galaxy S4 Mini, Galaxy S4, Galaxy S5, како и новиот Galaxy S6. […]

Прочитај повеќе

Злонамерен софтвер кој ги напаѓа банкоматите во Источна Европа им овозможува на напаѓачите да ги испразнат целите касети на банкоматите. Крстен Tyupkin, овој софтвер е пронајден на повеќе од 50 банкомати низ Европа, но се претпоставува дека софтверот е раширен и во САД, Индија и Кина, велат од Kaspersky Lab. Backdoor.MSIL.Tyupkin ги напаѓа банкоматите кои […]

Прочитај повеќе

WikiLeaks објави копии од злонамерен софтвер кој може да се користи за напад и контрола на заразените уреди. Станува збор за софтверот FinFisher, креиран од германската команија Gamma Group International, кој се користи за следење и шпионирање. WikiLeaks издаде две претходно непознати верзии на FinFisher и FinSpy PC кој овозможуваат инфицирање на Windows и следење […]

Прочитај повеќе

Android има доминација од 80 отсто од сите преносни уреди на пазарот, но има уште поголема доминација кога е во прашање злонамерниот софтвер. Дури 97 отсто од малициозниот софтвер кои ги напаѓа мобилните платформи доаѓа од Android, сепак само 0,1 отсто од овие доѓаат од Google Play, покажува истражувањето на F-Secure. Во 2013 година бројот […]

Прочитај повеќе

Словенечкиот хакер Матјаз Скорјанц е осуден на пет години затворска казна, откако судот во Словенија одлучи дека е виновен за еден од најголемите ботнети, Mariposa (шпански збор за пеперутка). Хакерот е обвинет за креирање на злонамерен софтвер со кој направил мрежа од 12,7 милиони компјутери под негова команда. Со оваа мрежа групата чии лидер е […]

Прочитај повеќе

Нов Linux црв Linux.Darlloz ги таргетира уредите кои се поврзани на Интернет, рутери за домашна употреба, сет-топ кутии, безбедносни камери и голем дел на уреди кои се поврзани на Интернет, јавува Ars Technica. Засега софтверот ги напаѓа процесорите на Intel кои ретко се користат во овие уреди, поради што црвот е означен како опасност од […]

Прочитај повеќе

Американските власти предупредуваат дека Android е најранливата платформа на која може да се најдат дури 79 отсто од вкупниот злонамерен софтвер. Втората најранлива платформа е Symbian на Nokia која е напаѓана од 19 отсто од злонамерниот софтвер. Споредено со нив, конкурентниот iOS е далеку побезбеден со само 0,7 отсто oпасност, односно 0,3 отсто за Blackberry […]

Прочитај повеќе

Ниту една мобилна платформа не е безбедна, се сложуваат експертите, но Android е далеку позастражувачкИ за безбедноста на корисниците од другите платформи, дури и 112 пати пострашен од платформата на iOS, се открива во новиот извештај на безбедносната фирма F-Secure. Скоро 79 отсто од целиот откриен малициозен мобилен софтвер во 2012 година се наоѓа во […]

Прочитај повеќе