Apple го одржа својот настан на кој традиционално претставува нови уреди. Со исклучок на лаптоп и Mac можевме да видиме од сè по малку, па нема причина за незадоволство, иако посакувавме да има некакво изненадување како очила за проширена реалност или сличен уред. Настанот како и досега се одржа во седиштето на Apple во Купертино, […]

Прочитај повеќе

По подолго време Apple надградува две верзии на iPad таблетот. iPad Air и iPad mini ќе добијат надградба на хардверот. Новиот iPad Air доаѓа со A12 процесор, што придонесува за 70% подобри перформанси и 50% подобри графички перформанси. Подобрите перформанси не доаѓаат со промена на дебелината, па и новиот iPad Air е ултра тенок. Дополнително […]

Прочитај повеќе

iPad Mini, втората генерација на помал iPad, ќе се појави до крајот на ова година, и, како што се очекуваше, ќе биде со Retina дисплеј. Интересно, тој Retina дисплеј ќе биде произведуван од Samsung. Јужнокорејската компанија е главен конкурент на Apple за паметни телефони, но нејзините Galaxy Tab таблет компјутер сè уште заостануваат зад iPad. […]

Прочитај повеќе

Несомнено e дека новиот Nexus 7 доаѓа освежен со голем број подобрувања, но прашањето кое ги интересира сите е како овој нов таблет компјутер на Google се споредува со најсериозниот конкурент – Apple iPad Mini. Во ова споредба ќе ги изоставиме оперативните системи бидејќи и Android и iOS (кој наскоро ќе биде комплетно редизајниран) може […]

Прочитај повеќе

LaFerrari, првиот хибриден автомобил на култната италијанска компанија, ќе го користи Siri на Apple како интегриран гласовен асистент и има два iPad Mini таблет компјутери вметнати во седиштата за да се користат како мултимедијални центри со пристап до апликации, игри и видео содржина. Сите 499 примероци од неверојатниот LaFerrari се веќе продадени за по 1 […]

Прочитај повеќе

Apple има нови реклами за своите за iPad и iPad mini таблет компјутерите во кои ги претставува разните креативни апликации кои можат да се најдат на App Store. Иако нема спектакуларни најави за нови услуги, преку зборови како „див“, „инспиративен“, „заедно“, „гласно“, „длабоко“ и „живо“, компанијата потсетува дека има за секој по нешто од над […]

Прочитај повеќе

Само три дена од објавувањето Аpple успеа да продаде три милион iPad Mini и iPаd 4 уреди, што е двојно повеќе од 1,5 милиони продадени iPad 3 во првиот викенд во март. Но, иако Apple ги спореди постарите модели со новите, сепак интересно, не сакаше да открие колку од трите милиони продадени уреди се iPad […]

Прочитај повеќе

По примерот на Samsung кои ги споредуваа своите телефони со iPhone 5, и Amazon излезе со сличен вид на реклами. Само неколку дена откако беше најавен iPad Mini, Amazon на својата почетната страна објави реклама во која ги спореди уредите на Apple со Kindle Fire HD. Amazon ја започнa маркетинг офанзивата против Apple со слоганот […]

Прочитај повеќе

Шпекулациите за нови продукти ги предомислија потенцијалните купувачи да купат наш продукт, обвинува директорот на Apple, Tим Кук на прес конференција на која компанијата од Купертино го објави финансискиот извештај за четвртиот квартал. Apple во последниот квартал направи профит од 8,22 милијарди долари, што е помалку од очекуваниот 8,3 милијарди долари. Профитот доаѓа од продадени […]

Прочитај повеќе

Иако и сега владее со пазарот на таблет компјутерите со iPad, Apple со „мини“ се реши да се обиде целосно да ги истурка Android уредите. Мini треба да конкурира точно на местото каде што Android има најголема продажба, на пазарот на мали таблет компјутери. Новиот таблет на Apple, iPad Mini влезе на пазарот за 7-инчни […]

Прочитај повеќе

На настанот кој се одржа вчера, а беше најавен минатата недела со порака дека Apple има уште нешто да ни претстави, Тим Кук објави дека бројката на продадени iPad уреди стигнала до 100 милиони и дека iPad е задолжен за 91% од прометот на компјутерскита таблети. На овој настан беше прикажан долго очекуваниот iPad mini […]

Прочитај повеќе

Apple испрати официјална покана до медиумите за настан кој ќе се одржи на 23-ти октомври во Сан Хосе, Калифорнија. На поканата нема ништо специјално најавено, што е типично за Apple, освен што стои дека „имаме уште нешто малку што сакаме да ви го покажеме“. Nо веќе е јавна тајна дека се работи за мини верзија […]

Прочитај повеќе