Firefox OS навистина многу бавно се придвижува на пазарот, а една од причините за ова се и ужасните телефони кои би требало да го популаризираат оперативниот систем. Новиот телефон Fx0 кој доаѓа на јапонскиот оператор KDDI би требало да го решо овој проблем, наговестува Boingboing кој имаше можност да го тестира телефонот. Овој пат не […]

Прочитај повеќе

Mozilla продолжува со експанзијата на своите телефони, со најава дека во следните неколку месеци Firefox OS телефони ќе започне да продаваат во Индија по цената од околу 25 долари. Во моментов Mozilla ги продава Firefox OS телефоните во Европа (наскоро и во Македонија) и Јужна Америка. Сепак компанијата работи на проширување на пазарот и поголема […]

Прочитај повеќе

Мozilla и официјално ja претстави македонската верзија на оперативниот систем Firefox OS. Презентацијата доаѓа откако во февруари Mozilla најави дека оперативниот систем доаѓа и во Македонија, заедно со телефоните Alcatel Onetouch Fire C и можеби Alcatel Onetouch Fire E. Со првите слики за изгледот на телефонот, доаѓа и покана за хакатон кој го организира македонската […]

Прочитај повеќе

Firefox OS преку T-Mobile доаѓа во Македонија, соопшти Mozilla. Очекувањата се дека оперативниот систем ќе стигне до летотото 2014 година, а уредите со кои пристигнува се Alcatel Onetouch Fire C и Alcatel Onetouch Fire E. Заедно со Македонија, Firefox OS доаѓа и во Чешка, Хрватска и Црна Гора. „Континуираното ширење на европските пазари е доказ […]

Прочитај повеќе

Оваа година, од 3 до 7 октомври се одржува третиот самит на Mozilla. Самитот се одржува истовремено на три локации – во Брисел, во Торонто и во Санта Клара. Само ова е индикатор за тоа колку Mozilla пораснала изминатите 2-3 години. По последниот самит во Ванкувер, фондацијата размислуваше повеќе да не организира такви настани бидејќи […]

Прочитај повеќе

Првиот телефон кој работи на оперативниот систем од Mozilla, Firefox OS веќе е во продажба. Оперативниот систем кој беше во фокусот на овогодинешниот Mobile World Congress, веќе работи на телефоните на ZTE и Alcatel, кои се достапни преку Telefonica и Deutsche Telekom. Според најавата на Twitter профилот на Telefonica од пред неколку денови, ZTE Open […]

Прочитај повеќе

Шпанската компанија Geeksphone ги повикува корисниците да и кажат „hola“ на иднината. Компанијате е производител на првите два паметни телефони кои ќе работат на Firefox OS. Иако ова не е единствениот произведувач на хардвер за Firefox OS паметни телефони, мобилните оператори не зборуваат многу за тоа, бидејќи очигледно не сакаат да го нарушат пазарот на […]

Прочитај повеќе

Шпанија, Португалија, Бразил, Полска и Венецуела ќе бидат првите земји во кои од јуни ќе може да се купи Firefox телефон. До крајот на годината овие нови уреди ќе бидат достапни и во уште 11 земји меѓу кои и Србија и Црна Гора. Директорот на Mozilla, Гери Ковач, кој најави дека ќе си оди до […]

Прочитај повеќе

Гери Ковач, извршниот директор на Mozilla, смета дека Google и Apple оставиле доволно простор за нов мобилен оперативен систем. Иинтересно, тој воопшто не го гледа Windows Phone како конкурентна платформа. „Не е можам да разберам како 3,4,5 или 6 милијарди луѓе ќе си ги задоволат различните потреби со само една или две компании, без разлика […]

Прочитај повеќе

Црна Гора и Србија се меѓу првите земји во кои ќе се продава „првиот бран“ на Firefox OS телефони, откри Mozilla во соопштение во кое ги претстави сите своите партнери кои ќе и помогнат да ја пласира „прватa Open Web платформа”. Меѓу партнерите се 18 оператори од разни делови на светот каде ќе се продаваат […]

Прочитај повеќе

Оперативниот систем од Mozilla е спремен да се појави на пазарот. Како што пренесува BBC, од ZTE изјавиле дека се во преговори со операторите за продажба на нивните Mozilla Firefox паметни телефони. Извршниот директор на ZTE, Ченг Ликсин, изјави дека уредите би можеле да се појават и на амеиканскиот пазар, а целата битка што ќе […]

Прочитај повеќе

Првите слики од Firefox OS Marketplace, односно продавницата за апликации за новиот мобилен оперативен систем (не прелистувач) на Mozilla, откриваат дека продавницата ќе има минималистички Gecko дизајн со опција за брзо прелистување низ категории. Но, во моментов, забележува Engadget, сликите прикажуваат само бесплатни апликации и не се знае како продавницата за Firefox OS ќе функционира […]

Прочитај повеќе