Едно од најдобрите европски првенства во фудбал заврши. Честитки за рекордерите Шпанија. Честитки и за Кристијано Роналдо, Вејн Руни и Марио Балотели кои се најпопуларните и најзборуваните фудбалери на Twitter според инфографикот на TheScore. Интересно, најпопуларната репрезентација е англиската која со 849.000 споменување на Twitter е веднаш зад шампионите Шпанија, 873.000 споменувања, иако англичаните испаднаа […]

Прочитај повеќе

Покрај највисоката победа во финале на Европско првенство, годинашното EURO 2012 постигна и рекорд на Twitter. Бројката од 15.358 твитови во секунда е нов рекорд за било кој спорт кој се коментирал во реално време на Twitter. Рекордот е постигнат истовремено со четвртиот гол на Шпанија. Во својoт пост Twitter соопшти дека во време на финалниот […]

Прочитај повеќе