Порталите на озлогласениот Џоко се отвораат насекаде низ Тириа, а Тајми мисли дека изворот се наоѓа во Sandswept Isles, нова мапа низ која се протега дво-часовна приказна, нов mastery и еден куп активности и достигнувања. ArenaNet го има достигнато врвот во раскажување приказни и A Bug in the System се поставува како ништо повеќе од ремек […]

Прочитај повеќе

Некогашниот крал на ММО игрите, Turbine Entertainment, крена раце од понатамошниот развој на Lord of the Rings Online и Dungeon & Dragons Online и ги предадоа обврските на новоформираното инди студио Standing Stone Games, студио кое располага со дел од развивачите кои беа под чадорот на Turbine и имаат искуство со овие две игри. Turbine […]

Прочитај повеќе

Една од најоригиналните и најпопуларните space ММО игри, Eve Online полека се подготвува да ги отвори портите кон вселената за сите љубители на интергалактички авантури. Со цел да привлечат свежа крв, тимот CCP Games се поднови и со нов трејлер кој проповеда за истражување и борбени ситуации на епско ниво! Бесплатниот за играње модел доаѓа […]

Прочитај повеќе

GG.mk успеа да го направат тоа што на многу гејмери не им успева – смирено и културно дискутираа за која е најдобрата MMO и зошто World of Warcraft, и по 11 години, останува една од најдобрите игри во историјата. Покрај дискусијата за масивните мултиплеери, се рецензираа и Hitmani и Tom Clancy’s The Division, која станува […]

Прочитај повеќе

Играњето на видеоигри со вашите пријатели ја подобрува способноста на играчите за соработка и истовремено ја намалува агресијата, велат резултатите од истражувањето кое го направија неколку универзитети во САД и Европа. Истражувањето е направено со кооперативните видеоигри, а споредбите во анализата се направени со играчи кои играат „насилни“ видеоигри, но и со испитаници кои воопшто […]

Прочитај повеќе

Без разлика на проблемите и намалување на претплатата World of Warcraft сеуште владее со пазарот на Massive Multiplayer Online (MMO) игри. Минатата година играта на Blizzard доминираше со 36 отсто од вкупната заработка од видео игри или нешто над милијарда долари, според податоците на Superdata Research. Сепак во Blizzard можат да бидат загрижени од фактот дека […]

Прочитај повеќе

Над 4.000 вселенски бродови учествуваа во најголемата вселенска битка во историјата. Пет часовната борба заврши со 2.900 уништени бродови и штета која изнесува над 15.000 долари. Ова е кулминација на долгата кампања со која TEST Alliance ја изгуби доминацијата во 6VDT секторот. Битката е дел од универзумот на EVE Online, популарната вселенска симулација од CCP […]

Прочитај повеќе

World of Warcraft губи играчи и покрај успехот на најновата екстензија која ги претстави пандите, нов континент и нова содржина. Девет години старата мултиплеер игра изгуби 14 отсто од своите играчи во период од јануари до март. Тоа се 1,3 милиони претплатници. Но, WoW и понатаму е напопуларната MMO игра за која се плаќа со […]

Прочитај повеќе

Откако им успеа со Dead Space 3, сега ЕА Games планира да воведе микротрансакции во сите игри. Изгледа дека покрај негодувањата на корисниците новиот бизнис модел „плати-да-победиш“ се покажал успешен. „Ќе ја вградиме можноста за плаќање додека играте во сите наши игри, без разлика дали сакате да купите нов карактер, камион ново оружје или било […]

Прочитај повеќе

Викендов стартуваше една од најдолго очекуваните MMO игри – Guild Wars 2. По повеќе од пет години во развој љубителите оваа онлајн игра конечно може да видат што ArenaNet им подготви. Морам да признаам дека не сум „хардкор“ фан на Guild Wars и дека второто продолжение е мое прво искуство со играта (слободно го споделите […]

Прочитај повеќе

Blizzard Entertainment објави дека на 25 септември Mist of Pandaria ќе ги претстави боречките панди во митскиот свет на популарната онлајн игра World of Warcraft кој ја играат над 10 милиони играчи. Веќе е достапен пристап до бета верзијата на играта која ќе претстави нови класи, редизајнирани таленти, нови светови со азиска тематика и куп […]

Прочитај повеќе

NcSoft и ArenaNet ни открија дека новата MMO игра Guild Wars 2, на која се работеше скоро пет години, ќе стартува на 28 август. Долгоочекуваната Guild Wars 2 сигурно ќе го привлече вниманието на бројните гејмери кои сакаат вакви RPG игри сместени во фантазиски светови, а компаниите ќе се надеваат да го повторат успехот од […]

Прочитај повеќе