Google Glass беше најавуван како иднината на технологијата. Навистина технологијата ветуваше многу, но за жал високата цена и немањето на доволно содржина ги спречи во реализацијата. Google со повеќе партнери полека наоѓа професионална примена на очилата. Работа во магацин, механичари на авионски мотори, пожарникари и полицајци. Група истражувачи од Универзитетот Стенфорд можеби пронајдоа уште една […]

Прочитај повеќе

Пред пет години Google за прв пат го претстави Project Glass. Неколку години подоцна се појавуваат првите навистина корисни Glass очила. По повеќегодишни тестови, компанијата е подготвена да ги претстави Glass 2.0, наменети за зголемување на продуктивноста. Очилата за проширена реалност ветуваа многу, но беа прескапи и испорачаа малку. Ентузијастите кои ја купија првата „Explorer“ […]

Прочитај повеќе

Речиси да не дознавме ништо повеќе за изгасениот Project Glass, освен дека на девелоперите им беше проблем да креираат апликации за уредот со проширена реалност. Но, Google, поточно Alphabet по ново, се поготвува за следната верзија на уредот. Project Aura е продолжение на очилата за проширена реалност за кој од компанијата се надеваат дека ќе […]

Прочитај повеќе

Македонскиот гениј Марко Чаласан кој на осум години беше најмладиот систем администратор на Microsoft во светот, сега е пораснат. Има 14 години и работи на понапредни технологии како очилата со проширена реалност на Google, пишува Al Jazeera Balkan. Имавме прилика да го запознаеме Mарко кога му ја доделувавме наградата за ИТ личност на годината, и […]

Прочитај повеќе

Во обид да му најде смисла на очилата со проширена реалност Google Glass, Google го назначи основачот на Nest и креаторот на iPod, Тони Федел, на чело на тимот зад Google Glass. Сега поддршка за проектот пристига и од еден од првите луѓе на компанијата, Ерик Шмит, кој вети дека Google нема да се откаже […]

Прочитај повеќе

Google можеби ја прекина Explorer програмата за Google Glass, но компанијата не се откажува од очилата за проширена реалност. Доказ за ова е назначувањето на еден од „татковците на iPod-от“, Тони Фадел, за одговорен за Google Glass. Г. Фадел, кој има работено во Apple и сега е директор на Nest, ќе го води Glass проектот, […]

Прочитај повеќе

Идејата на Google да претстави паметни очила кои сите ќе ги носат наиде на проблеми откако луѓето се пожалија за приватноста и ограничените функционалности. Но, една индустрија најде вистинска намена на Google Glass. Oчилата се покажуваат како успех во медицината каде започнува да има посериозни инвестиции. Најголемо внимание го привлече стартапот Augmedix кој успеа да […]

Прочитај повеќе

Девет од шеснаесет девелопери кои започнале со развивање на апликации или сопствени проекти за Google Glass, предвремено ги прекинале проектите. Најголемата причина за ова е недостатокот на корисници и ограничувањата на уредот, велат развивачите за Reuters. Секако, без разлика на бројот на корисници на уредот, остануваат апликациите кои се креираат за специфична намена за помош […]

Прочитај повеќе

Од Google Glass до паметни часовници, алки, па и паметни маици… Овие нови преносни уреди моментално се најинтересната технологија на пазарот, но иако не може да им најдеме секојдневна примена, сепак тие се веќе прифатени од разните индустрии. Прва компанија која ги воведе алките за броење на чекорите за своите вработени е BP America. Станува […]

Прочитај повеќе

Испраќањето текст пораки со помош на Google Glass не е воопшто побезбедно од испраќањето пораки со паметен телефон, покажуваат тестовите кои го направи Универзитетот на Централна Флорида. Сепак возачите кои користеа Google Glass побрзо ја враќаа контролата врз возилото по инцидентот. „Пишувањето пораки без разлика дали станува збор за телефон или Glass ќе предизвика одвраќање […]

Прочитај повеќе

Google Glass ќе им овозможи на љубителите на спортот не само да замислуваат како би изгледало доколку се помеѓу своите миленици на теренот, туку и навистина да ја доживеат брзината на Усеин Болт, дриблингот на Меси или атмосферата на Енфилд. Комбинација на Google Glass и Oculus Rift ќе биде вистинско задоволство за љубителите на спортот […]

Прочитај повеќе

Google објави дека за подобар изглед на Google Glass започнуваат со соработка со белгиската модна дизајнерка, Дајан вон Фурсенберг. Целта на соработката е да се најде нов облик на рамките на Google Glass, но и нови стакла кои ќе бидат достапни до крајот на јуни, вели Google. Станува збор за пет нови рамки и 8 […]

Прочитај повеќе