Аpple наскоро ќе претстави конкурент на Google Now. Се работи за таканаречениот сервис Proactive кој ќе ги спои Siri, Contacts, Calendar и трети апликации во сервис кој ќе дава навремени и специфични информации. Proactive e скоро готов; Apple веќе неколку години работи на сервисот, додавајќи мали стартапи кои ги купи во изминативе години како личниот […]

Прочитај повеќе

Google Now, личниот асистент кој овозможува гласовни команди и гласовно пребарување, е отворен за сите, јави компанијата. Google објави дека ја отвора функционалноста за сите девелопери кои сакаат да го интегрираат Google Now во своите апликации. Како и досега активирањето ќе се прави со „Ok Google“, а со интегрирањето е овозможена навигација низ апликациите. Командите […]

Прочитај повеќе

Напредокот на Siri, Google Now и Cortana ќе предизвика потреба од реорганизирање на Интернет, вели Џејсон Марс. креатор на Sirius, гласовен асистент со отворен код. Целта на Sirius е бесплатен и квалитетен гласовен асистент кој ќе демонстрира дека денешниот Интернет не е подготвен за гласовни команди. Станува збор пред се за компјутерските центри кои ќе […]

Прочитај повеќе

Google паралелно со Google Now финансира проект на личен асистент со отворен код, со има Project Sirius. Новиот концепт на отворен асистент е добредојдена промена со оглед на тоа дека до сега секоја мобилна платформа си доби свој асистент: Google Now, Apple Siri и Microsofot Cortana, иако Microsoft неодамна најави дека Cortana ќе биде достапна […]

Прочитај повеќе

(Ова е преземен текст од Delicon а.к.а. Даниел Брзанов, првично објавен на неговиот блог) Веќе подолго време се мислев со кој пост да го започнам блогов, но, никако да ми дојде некоја добра идеја како за прв пост. Пред да го средам блогот имав многу идеи за пишување, но, кога го завршив, тие теми веќе […]

Прочитај повеќе

Yahoo објави нова верзија на својата Yahoo Mail апликација за iOS, која сега е „мултиталентирана“ со куп функционалности покрај стандардниот имејл клиент. Сега може да се пребарува, читаат вести, да се проверуваат резултати, временски прогнози и да се гледаат видеа; сите информации спакувани во „персонализирани информации во реално време“ кои наликуваат на картичките на Google […]

Прочитај повеќе

Google Now конечно пристигна на Chrome. Првите корисници набрзо ќе ја добијат верзијата на Google Now, а се очекува конечно да биде достапна за сите по неколку недели. Засега повеќе станува збор за синхронизација на паметните телефони, но корисниците ќе ги добијат и нотификациите во картички. Користењето на Google Now е навистина едноставно, најпрво корисникот […]

Прочитај повеќе

Google ја претстави својата замисла за тоа како треба да изгледа оперативен систем кој ќе се користи во преносни комјутери и ако судиме по првите часовници изгледа навистина одлично. Android Wear е креиран за сите следни преносни компјутери, а најпрво имаме можност да ги видиме часовниците. Идејата зад оперативниот систем е едноставност, прикажување на информациите […]

Прочитај повеќе

Google е во преговори со азиските производители за започнување на производство на нов паметен часовник кој ќе работи на Android Kit Kat, но со функционалности на Google Now. Google Now е асистент за пребарување и следење на корисничките активности кои ги прикажува во картички. Извори за Wall Street Journal велат дека Google е при крај […]

Прочитај повеќе

Најновиот Chrome доби опција да разговарате со Google за да ви најде точни резултати. Ваквото гласовно пребарување е веќе додадено на мобилниот Android и iOS преку Google Search апликацијата, но сега доаѓа и на декстоп. Conversational search ќе треба да го замени досегашното гласовно пребарување, и наместо диктирање на термини за пребарување, ќе може да […]

Прочитај повеќе

Оперативните системи Chrome и Android на Google ќе си останат оделени продукти уште долго време, вели претседателот на бордот на Google, Ерик Шмит. Со ова г. Шмит ги смири шпекулациите кои се појавија откако Google постави хромирана Android статуа на својот кампус во Маунтин Вју, Калифорнија. Оваа статуа веднаш се поврза со именувањето на Сундар […]

Прочитај повеќе

Повеќето од вас нема набрзо да го добијат Android JellyBean, но тоа не значи дека нема да може да го добиете најдоброто од таа верзија. На форумот на XDA-Developers е објавен совет како може да се инсталира Google Now на рутиран Android телефон кој работи на Ice Cream Sandwich. Процедурата ja правите на ваш сопствен […]

Прочитај повеќе