Иако ураганот Сенди ја одложи прес-конференцијата на која требаше да бидат претставени Nexus 4, Nexus 7 и Nexus 10, Google сепак се одлучи уредите да бидат презентирани на својот блог. Под мотото „Најдоброто од Google од сега во три големини“ компанијата ги презентираше Nexus 4 паметен телефон кој ги изработуваат во соработка со LG и […]

Прочитај повеќе

Google во понеделник ќе го претстави новиот паметен телефон Nexus 4. Ова го знаеме веќе од бројните шпекулации, но и од британската продавница Carphone која oбјави детали за уредот на својот сајт, кои ги тргне подоцна. Од тоа што беше објавено може да се открие дека Nexus 4 е изработен од LG, има 4,7 инчен […]

Прочитај повеќе

Откако соработката со Asus на Nexus 7 беше огромен успех, Google започна соработка и со Samsung за изработка на нов 10-инчен таблет компјутер, jaвува CNET.  Десет инчниот таблет ќе биде конкурент на новата генерација на iPad уреди. Екранот е најавен со резолуција од 2,560х1,600 и 299 пиксели на инч , што прави екранот, барем според […]

Прочитај повеќе

Неделава Amazon ќе го претстави наследникот на Kindle Fire, кој, според нив, е најраспространетиот Android таблет компјутер до сега. Сепак, како што забележува The Verge, Kindle е прилично далеку од другите Android уреди. Пред се, тоа е алатка која овозможува пристап до содржините на Amazon. [youtube]4JwfRmzlIsw[/youtube] Барем што се однесува до таблет компјутерите, оперативниот систем […]

Прочитај повеќе

Nexus 7 доаѓа на континентална Европа на 3-ти септември. Прва држава на „копното“ во која официјално ќе се продава таблет компјутерот ќе биде Франција, а потоа ќе следат и другите. Иако засега без најава се очекува до крајот на септември таблет компјутерот да се продава во сите држави членки на ЕУ. Веста „протече“ откако информации […]

Прочитај повеќе

До крајот на годината Apple планира да издаде помал и поевтин iPad, пишува Bloomberg кој се повикува на два извори кои побара да бидат анонимни. Новиот таблет пред се треба да им конкурира на Nexus 7 и Kindle Fire првенствено со цената. Бидејќи пред се треба да биде економичен, „iPad mini“ ќе има помал екран, […]

Прочитај повеќе

Google му даде само четири месеци на Asus за да го изработат таблет компјутерот Nexus 7, вели претседателот на Asus, Џонеј Ших.  Таблет  компјутерот мораше да биде конкурентен со другите, но и да не биде поскап од 200 долари. За да ја олеснат соработката, Аsus двојно го зголеми бројот на инжинери посветени на продукто и […]

Прочитај повеќе

Google го објави првото промотивно видео, официјална слика и спецификации од својот таблет компјутер Nexus 7 кој е изработен од Asus. Таблет компјутерот има 7 инчен екран, процесор со четири јадра и „батерија која трае цел ден“. Eкранот поддржува 1280 x 800 дисплеј со густина на пиксели од 216 PPI, работи на Nvidia Tegra 3 […]

Прочитај повеќе

Најновите информации до кои дојде Gizmodo, ни откриват дека Google на I/O конференцијата  ќе го претстави својот прв Nexus 7 брендиран компјутерски таблет. Како што беше очекувано таблет компјутерот ќе го изработува Asus и ќе има два модели – модел со 8GB простор кој ќе чини 199 долари и 16 GB кој ќе се продава […]

Прочитај повеќе