Google и Huawei работат на нов 7-инчен таблет компјутер. Уредот треба да излезе до крајот на годината и ќе го произведе Huawei. Претходниот Nexus 7 го произведуваа Asus. Новиот таблет ќе доаѓа со 4GB RAM, јавува Verge. Засега нема официјална потврда од Google. Сепак ако некакви вести доаѓаат со сигурност, тоа е дека Google ќе […]

Прочитај повеќе

Несомнено e дека новиот Nexus 7 доаѓа освежен со голем број подобрувања, но прашањето кое ги интересира сите е како овој нов таблет компјутер на Google се споредува со најсериозниот конкурент – Apple iPad Mini. Во ова споредба ќе ги изоставиме оперативните системи бидејќи и Android и iOS (кој наскоро ќе биде комплетно редизајниран) може […]

Прочитај повеќе

Не помина многу време откако се одржа овогодинешната Google I/O конференција, а веќе Google ни претстави неколку нови продукти. Денешниот настан на Google, за кој новинарите беа известени неодамна, беше посветен на таблет компјутерите и Chrome. Првин беше претставен новиот Nexus 7 чиј претходник успеа да преземе 10 отсто од пазарот на таблет компјутери што […]

Прочитај повеќе

Новиот Nexus 7 доаѓа со Android 4.3 и почетна цена од 230 долари. Како и предходната верзија, и оваа ќе се продава во две варијанти од 16 и 32 GB. Според рекламите новиот Nexus е замислен како таблет компјутер кој е наменет за landscape-положба. Иако таблет компјутерот сè уште не е во продажба, Android Police […]

Прочитај повеќе

Android Central објави слики и видео од тоа што се чини дека е новиот таблет компјутер на Google, Nexus 7. Не е јасно дали се работи за уред подготвен за продажба или за прототип, но од тоа што може да се види, уредот има малку променет дизајн и има две камери (предна од 1,2 мегапиксели […]

Прочитај повеќе

Следната генерација на таблет компјутерот Nexus 7 ќе се појави до крајот на месецот, велат извори на Focus Taiwan. Оваа вест доаѓа заедно со спецификациите и слики, споделени на Google+, од разговорот со вработен во ASUS. Новиот Nexus според најавата доаѓа со 7-инчен LED дисплеј со резолуција 1980х1200, Qualcomm Snapdragon 600 процесор, 2 GB RAM […]

Прочитај повеќе

Следната Google I/O конференција ќе се одржи од 15 – 17ти мај, следната година, објави Google на својот Developers профил на Twitter, додека во поопширното соопштение објавено на Google+, се вели дека настанот ќе се одржи во Moscone Center West во Сан Франциско. Save the date! Google I/O ‘13 will be 5/15-17. Reg info coming […]

Прочитај повеќе

На интернет се појавија гласини дека Google работи на компјутерски таблет кој ќе чини само 99 долари. Тој таблет компјутер би бил сличен на Nexus 7, но со послаб хардвер. Имено, на GLBenchmark се појави таблет, именуван како „Asus ME172V“ за кој се шпекулира дека ќе биде таа поевтина варијанта.  Според информациите на GLBenchmark, таблетот […]

Прочитај повеќе

Иако тешко дека некој сериозно мисли дека ќе може да се најде добар лаптоп или десктоп компјутер за цена од 15.000 денари, сепак толку доделува владата за студентите кои се социјални случаи и студентите со специјални потреби. Разгледавме нив македонските продавници и najevtino.mk што може да се купи за тие 250 евра и направивме листа на најдоброто. […]

Прочитај повеќе

Nexus 4 и Nexus 10 дебитираат во Европа, и за почеток уредите ќе се најдат во Велика Британија, Франција, Германија и Шпанија. Уредите се толку популарни што ја „заглавуваат“ Google Play продавницата, а по се изгледа Google повторно ќе има распродадени производи. Иако во продажба беше нецел час, паметниот телефон Nexus 4 е веќе распродаден […]

Прочитај повеќе

Nexus 7, таблет компјутерот на Google, изработен од Asus, се продава во еден милион примероци секој месец. „На почетокот беше 500.000 парчиња месечно, па потоа можеби 600.000, 700.000. А последниов месец бевме блиску до еден милион.“, откри финансискиот директор на Asus, Дејвид Чанг, за Wall Street Journal. Oд ова може да се претпостави дека има […]

Прочитај повеќе

Google објави дека во Google Play маркетот веќе се достапни за преземање повеќе од 700.000 апликации и според нивните пресметки се изедначиле со App Store, а истите ги потврдија од Bloomberg. Иако, ова е само мал дел од пазарот, вистинската битка помеѓу Google и Apple се бие на полето на паметните телефони и компјутерски таблети. […]

Прочитај повеќе