Откако објави дека сега има над една милијарда активирани Android уреди, Google ги објави и новите статистики за кои верзии на Android се користат најмногу, кои откриваат дека Google полека го решава проблемот со фрагментацијата. Повеќе од 66 отсто од уредите работат на 4.0+ верзиите на Android, односно 21,7 отсто на 4.0 Ice Cream Sandwich […]

Прочитај повеќе

Android Central објави слики и видео од тоа што се чини дека е новиот таблет компјутер на Google, Nexus 7. Не е јасно дали се работи за уред подготвен за продажба или за прототип, но од тоа што може да се види, уредот има малку променет дизајн и има две камери (предна од 1,2 мегапиксели […]

Прочитај повеќе

Google ги објави најновите статистики за застапеноста на Android кои откриваат дека најновиот Android 4.1 Jelly Bean, со 37,9 отсто, конечно стана и најкористената верзија. Jelly Bean го надмина застарениот Android 2.3 Gingerbread, кој сè уште држи 34,1 отсто. Но, иако овaa верзија од 2011-та година се наоѓа на огромен број на постари модели на […]

Прочитај повеќе

Додека го чекаме Google официјално да го објави Jelly Bean 4.3, дечките од SamMobile ја земале работата во свои раце и го објавија Android 4.3 test build firmware-от за Google Play Edition Galaxy S4 (GT-19505G). Тие воопшто немале проблеми при портирањето на Samsung Galaxy S4 (GT-I9505), а на крајот сè функционирало како што треба. Не […]

Прочитај повеќе

Sony најави дека Xperia телефоните ќе ја добијат најновата Android надоградба, но за жал на многумина македонски корисници оваа надоградба ќе биде достапна само за новите модели Xperia T, Xperia V И Xperia TX. Само Т моделот се продава во моментов во Македонија. Другите Xperia модели можеби ќе ја добијат надоградбата до јуни, додека Miro […]

Прочитај повеќе

Kонечно. Четвртата генерација на Nexus паметни телефони од Google, овојпат изработен од корејската компанија LG, пристигна во Македонија. Телефонот заедно со две поголеми верзии на Nexus таблет компјутери беше претставен при крајот на октомври, и еве по неколку месеци е дел од понудата на Vip. Тоа што ги прави Nexus телефоните хит е што се […]

Прочитај повеќе

Galaxy S2 Plus e новиот 4,3-инчен паметен телефон на Samsung кој e наменет пред се за просечниот корисник кој не може да си ги дозволи high-end уредите, но сака соолиден телефон од средна класа. Како што открива името, дизајнот на телефонот е налик на популарниот, но малку постар Galaxy S2 кој беше објавен пред скоро […]

Прочитај повеќе

Има добри вести од Android заедницата. Верзиите на Jelly Bean 4.1 и 4.2  конечно ја надмина границата од 10 отсто на телефоните. Ice Cream Sandwich пак со 29.1 отсто е блиску до 30 проценти присутност на телефоните. За жал Gingerbread сè уште е најупотребувана итерација на Android, но сега за прв пат по долго време, под 50 […]

Прочитај повеќе

Само 23,7 отсто од Android корисниците ја користат  верзијата Ice Cream Sandwitch, a само 1,8 отсто корисници користат Android 4.1 Jelly Bean. Ова се резултати од истражувањето кое е објавено на Android Developer форумот. Најголем дел од вината зошто не се користи најновата верзија на Аndroid оди кај провајдерите на мобилна телефонија и на производителите […]

Прочитај повеќе

Програмерите сега ќе можат да го симнат изворниот код на најновата верзија на мобилниот оперативен систем на Google. Koдот на Android 4.1 Jelly Bean може да се симне преку АOSP (Android Open Source Project) под името „Android-4.1.1_r1“. Откако ќе го симнат кодот, индивудалните програмери ќе можат да започнат со креирање на персонализирани функционалности на Jelly Bean, додека […]

Прочитај повеќе

Galaxy Nexus ќе биде првиот телефон кој ќе ја користи најновата верзија на Android мобилниот систем, позната како Jelly Bean. Ова се откри откако корисниците кои сакаа да купат Galaxy Nexus беа пречекани со порака „првиот телефон на Android 4.1 Jelly Bean”. За пет дена стартува големата I/O конференција на Google во Сан Франциско. Вообичаено […]

Прочитај повеќе