Nokia е посветена на Windows Phone 8 платформата и затоа нејзините телефони се подобри од сите други WP8 уреди. Ова е одговорот на главниот за маркетинг во финската компанија, Крис Вебер, на прашањето од Verge што мисли за новиот HTC X8 телефон. Според г. Вебер, HTC и другите производители одбираат „тактичко ребрендирање на нивните производи“, […]

Прочитај повеќе

Samsung на IFA 2012 го претстави својот нов телефон Ativ S кој е прв уред кој ќе работи на новaта Windows Phone 8 платформа. Претставувањето на Аtiv S за многумина беше изненадување бидејќи се очекуваше првиот WP8 телефон да дојде од Nokia. Финската компанија е најголемиот партнер на Microsoft и веќе најави голем настан на […]

Прочитај повеќе

Пред две недели Nokia и Microsoft ја најавија WP8 конференцијата која ќе се одржи на 5 септември во Њу Јорк. На конференцијата, како што е веќе и најавено ќе се претстават неколку нови уреди, но за што точно станува збор, сѐ уште не е познато, исто како и целата тематика на настанот. Меѓутоа, од Nokia […]

Прочитај повеќе

Мicrosoft ја претстави новата верзија на мобилниот оперативен систем Windows Phone 8. „Осумката“ доаѓа со доста интересни опции меѓу кои и поддршка за процесор со повеќе јадра, дигитален паричник, односно NFC технологија и Skype интеграција. Една од највпечатливите промени е новиот домашен екран, иако можеби не најважната. Со WP8 Microsoft се префрли на NT kernel […]

Прочитај повеќе