HTC 8X од денес е достапен и во Македонија. Vip и Microsofot го претставија првиот Windows Phone 8 уред на HTC, кој воедно е и првиот Windows Phone 8 уред кој се појави во земјава. Но, знаејќи дека Microsoft е решен да ја популаризира платформата и да стане конкурентен на Аndroid и iOS, очекуваме да […]

Прочитај повеќе

Откако најпрво ја претстави апликацијата за која ги синхронизира Windows 8 телефоните со PC, Microsoft ја објави и апликацијата која ќе го синхронизира уредот и со Mac. Најголема новост во апликацијата 3.0, се разбира е поддршката за Windows 8 телефоните. Интерфејсот сега дозволува споделување на фајлови со „drag and drop“ помеѓу Windows 8 телефоните и […]

Прочитај повеќе

По излегувањето на Windows Phone 8 телефоните, Microsoft ја издаде и апликацијата која ќе овозможи синхронизација на уредите на новиот оперативен систем. Апликацијата ќе овозможи споделување на музика, слики, видео, помеѓу уредите кои ги поседувате на Windows Phone 8 и Windows 8 платформите. Ќе има и автоматска синхронизација, пример штом се слика со мобилниот, фотографијате […]

Прочитај повеќе

„Живите“ плочки се срцето и душата на Windows Phone 8, и ниту една друга платформа нема ваков интерфејс, вака Microsoft ја најави својата нова мобилна платформа со која ќе се обиде да стане конкурент на Apple iOS и Google Android. Oвие плочки (tiles) се всушност апликации кои се динамични и ја прикажуваат најновата информација, пример […]

Прочитај повеќе

„Добродојдовте во светот на Windows 8.“, Стив Балмер Microsoft денес во Њу Јорк не претстави само нов редизајниран оперативен систем, туку најави „цел нов бран“ на различни Windows 8 уреди кои ќе бидат синхронизирани меѓу себе, од 1.000 нови сертифицирани PC-ја до бројни таблет компјутери, и Windows Phone 8 паметни телефони. Windows 8 доаѓа со […]

Прочитај повеќе

AT&T провајдерот, кој ќе има ексклузивно право да ги продава Nokia Lumia 920 телефоните за Америка ја започна претпродажбата на Windows 8 телефоните. Продажбата и цените ги објави Best Buy за набрзо потоа да го симне од понудата телефонот од Nokia. Nokia Lumia 920 ќе чини 150 долари со две годишна претплата на мрежата на […]

Прочитај повеќе

Microsoft е при крај во изработката на свој паметен телефон кој ќе биде претставен во наредниве месеци и ќе биде брендиран како Surface паметен телефон. Boy Genious Report пишува дека откако Microsoft ги изнервира своите партнери кои произведуваат хардвер со претставување на свој таблет компјутер Surface, сега тоа ќе го направи и со своите мобилни […]

Прочитај повеќе

Nokia е посветена на Windows Phone 8 платформата и затоа нејзините телефони се подобри од сите други WP8 уреди. Ова е одговорот на главниот за маркетинг во финската компанија, Крис Вебер, на прашањето од Verge што мисли за новиот HTC X8 телефон. Според г. Вебер, HTC и другите производители одбираат „тактичко ребрендирање на нивните производи“, […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот HTC го претстави најновиот свој телефон кој ќе работи на Windows Phone 8 телефон. Уредот, едноставно крстен 8X, работи на импресивен 1,5 GHz Snapdragon S4 процесор со две јадра и има 4,3 инчен екран со 1280 x 720 резолуција. Има 1 GB RAM, 16 GB, поддршка за LTE (4G) мрежа, камера од 8 мегапиксели, […]

Прочитај повеќе

На преставувањето на Lumia 920, Стив Балмер ја најави 2013 како година на Windows.  Уште еднаш и со полно право од Microsoft, го потенцираше стандардизирањето на еден оперативен систем низ цели серии уреди. Овој пат, со покана до девелоперите да изработуваат апликации кои ќе бидат нудени на сите уреди кои ќе работат со Windows 8. […]

Прочитај повеќе

Lumia 920 е новиот телефон на Nokia. Работи на Windows Phone 8, има нова 8,7 мегапиксели PureView камера која, според финскиот гигант, може да прими меѓу 5 до 10 пати повеќе светлина и има 1080п HD видео поддршка. Има 4,5-инчен екран со 720p HD резолуција, работи на 1,5 GHz Snapdragon S4 процесор, 1 GB RAM, […]

Прочитај повеќе

Неделава Amazon ќе го претстави наследникот на Kindle Fire, кој, според нив, е најраспространетиот Android таблет компјутер до сега. Сепак, како што забележува The Verge, Kindle е прилично далеку од другите Android уреди. Пред се, тоа е алатка која овозможува пристап до содржините на Amazon. [youtube]4JwfRmzlIsw[/youtube] Барем што се однесува до таблет компјутерите, оперативниот систем […]

Прочитај повеќе