Поминаа неколку недели откако објавивме игра како апликација на денот, а денес ви ја претставуваме Sparrow – првата македонска игра за Windows Phone 8. Автори на играта се Ертај Шашко, Рахим Исламоски и Алпај Шашко, сите студенти на Универзитетот „Св. Апостол Павле“ во Охрид. Sparrow е игра во која вие го контролирате вашиот воен авион […]

Прочитај повеќе

Viber, една од најпопуларната мобилни VoIP апликациии ја доби својата нова верзија за Windows Phone 8. Со оваа верзија, покрај праќањето на пораки (само тоа беше достапно до сега за WP8), сега ќе може да правите и бесплатни повици и да се испраќаат слики во пораките. Апликацијата е веќе достапна во маркетот, а новата редизајнирана […]

Прочитај повеќе

HTC наводно се откажа од плановите за развој на уреди кои работат на мобилната платформа на Microsoft, пренесува Bloomberg, а причината за тоа, како што е наведено во текстот, е не можноста за креирање на поголема резолуција на екранот на Windows Phone. „Windows софтверот не поддржува резолуции големи како за Android платформата на Google“, вели […]

Прочитај повеќе

Nokia на LeWeb 2012 престави нов Windows Phone 8 паметен телефон. Но, наместо да биде high-end уред со најдобриот хардвер и огромна цена, Lumia 620 ќе биде „најефтиниот“ WP8 телефон наменет за пошироката публика. Lumia 620 ќе чини 190 евра (скоро 12.000 денари), а за таа цена освен што имате нова мобилна платформа, добивате уред […]

Прочитај повеќе

Microsoft најави на својот блог дека и покрај Windows Phone 8 телефоните, нема намера да ги запостави претходните уреди. Поточно станува збор за Windows Phone 7.5 кои ќе бидат надградени на 7.8. Основна работа која со надградбата ќе им биде достапна на сопствениците на Windows 7.5 телефоните ќе биде почетниот екран на 8-цата. Поточно екран каде ќе може […]

Прочитај повеќе

Windows Store сега има над 20.000 апликации за Windows 8. Јубилејната 20.000 апликација е објавена во вторник, а 17.958 од сите апликации се бесплатни. Ова е совпаѓа со плановите на Microsoft кој најави брзо зголемување на апликациите до крајот на годината. Today’s totals: 20,610 apps worldwide in the Windows Store (broke 20,000 on Tuesday, I […]

Прочитај повеќе

После објавувањето на Windows Phone 8 на почетокот од овој месец и критиките од Стив Балмер кон Google и Apple, корисниците ги пријавија своите први проблеми со своите уреди од HTC и Nokia. На форумите за техничка поддршка на произведувачите на мобилните уреди и оперативниот систем веќе може да се пронајдат пријави и дискусии за […]

Прочитај повеќе

Директорот на Microsoft, Стив Балмер, упати строги критики кон Android оперативниот систем, за кои можеби и е во право. Г. Балмер не успеа да се воздржи во последното интервју со Рид Хофман, основач на LinkedIn, на настан во Калифорнија каде разговараа на темата за најголемите конкуренти на Microsoft – Google и Apple. Според г. Балмер […]

Прочитај повеќе

Со појавувањето на првите Windows Phone 8 телефони, се појави и првата верзија на Skype за Windows Phone 8. Овој нов Skype е длабоко интегриран во WP8, и за разлика од другите независни апликации, Skype сега ќе работи секогаш во позадина (нема да троши многу батерија) и ќе може да се пристапи до него, односно […]

Прочитај повеќе

Microsoft денес ги објасни главните разлики помеѓу Internet Explorer на Windows 8 и Windows Phone 8. Иако и двете платформи работат со ист код и Internet Explorer 10 е сличен и на двете платформи, сепак има некои разлики во прелистувачот на овие две платформи. Главна разлика помеѓу Windows Phone 8 и Windows 8 е тоа […]

Прочитај повеќе

Microsoft e толку ангажиран во својата маркетинг кампања за Windows Phonе 8, што дури и директорот Стив Балмер доби своја реклама, во која го пренесува своето искуство со новата платформа. Пораката која ја испраќа во рекламата е “Windows 8 телефонот е прекрасен, проверете!“. Во рекламата шармантно насловена „Запознајте го Стив. Погледнете го неговиот Windows телефон“ […]

Прочитај повеќе

Microsoft размислува за свој паметен телефон, велат извори за Wall Street Journal кои се блиски до азиските производители со кои софтверскиот гигант го тестира новиот хардвер. Не се знае дали Microsoft ќе започне со масовно производство на паметен телефон, за кој еден извор вели дека има екран од 4 до 5 инчи, што го става […]

Прочитај повеќе