Microsoft се пофали со имињата на новите партнери со кои ќе соработуваат на Windows Phone. Foxconn, Gionee, JSR, Karbonn, Lava (Xolo), Lenovo, LG, Longcheer и ZTE се новите соработници на Microsoft, објави компанијата на Mobile World Congress во Барселона. Новите партнери ќе им се приклучат на Nokia, Samsung, HTC и Huawei кои веќе излегоа со […]

Прочитај повеќе

Центарот за нотификации, како една од функциите кои корисниците најчесто го бараа од Microsoft за своите Windows Phone 8 уреди, наскоро ќе биде достапен со 8.1 надградбата на оперативниот систем, вели Winphollowers кој го сподели изгледот на ценатрот за нотификации по надградбата на оперативниот систем. Опцијата ќе се појавува кога корисникот ќе повлече со прстот […]

Прочитај повеќе

Memorate e нова апликација за Windows Phone 8 со која се споделуваат спомени и асоцијации, креирана од стартапот H-Sense, составен е од интернационален тим од двајца македонски ко-основачи Александар Митревски и Јасна Тренгоска и еден ко-основач од Гана, Вилијам Асиама. Сите се студенти на Универзитетот за информатички науки и технологии Св. Апостол Павле oд Охрид, […]

Прочитај повеќе

Бидејќи голем број на сервиси сè уште немаат свои официјални апликации за Windows Phone 8, често развивачите се одлучуваат да направат клиент-копија кој би ги задоволил потребите на корисниците. Како за Instagram, Vine и другите, така и за Feedly постои клиентот за Windows Phone 8. Се вика Phonly, и не нуди ништо помалку од официјалната […]

Прочитај повеќе

Додека ја чекаме официјалната апликација за Vine за Windows Phone 8, дивелоперот што ја создаде 6tag (Instagram клиент за Windows Phone), го има и најдоброто Vine решение за корисниците на Windows Phone 8 оперативниот систем. 6Sec за WP8, како и Vine апликацијата за iOS и Android нуди можност за снимање и споделување на видеа во должина […]

Прочитај повеќе

И додека корисниците на Windows Phone сè уште ја чекаат официјалната Instagram апликација, во меѓувреме се појавија неколку клиенти за Instagram. Еден од овие клиенти ги содржи сите опции како и официјалната Instagram апликација, а е наречен 6tag. За разлика од Instance за која пишувавме порано во „Апликација на денот“, 6tag нуди и можност за снимање […]

Прочитај повеќе

Доколку сте љубител на ТВ сериите, сигурно има денови кога e тешко да следите што излегува, а што вие сте изгледале. Со цел да не испуштите ниту една епизода од омилените серии, ви ја претставуваме TVShow апликацијата за Windows Phone 8 паметните телефони. TVShow е една од најдобрите апликации за оваа намена, едноставна е и […]

Прочитај повеќе

Само неколку денови откако двете компании ја објавија новата верзија на YouTube апликацијата за Windows Phone 8, истата е блокирана од страна на Google поради прекршување на правилата. „Microsoft не направи надградба на прелистувачот за да го пренесе целото YouTube корисничко искуство, туку ја реобјави YouTube апликацијата која ги прекршува правилата за користење.“, стои во […]

Прочитај повеќе

Откако Google бараше Microsoft да ја отстрани својата YouTube апликацијата од Windows Phone маркетот, тимови од двете компании работеа заедно на подобрување на апликацијата и конечно истата е достапна во маркетот. Што се однесува до апликацијата, таа нема претрпено промени во изгледот, но сега ги прикажува рекламите на видеата од кои корисниците заработуваат, што го […]

Прочитај повеќе

После галамата што ја кренаа Windows Phone корисниците дека Instagram ги брише фотографиите прикачени од некој од клиентите за WP8, кои после неколку денови беа вратени, добро е да ви претставиме уште една апликација за Windows Phone платформата која нуди прикачување на фотографии на Instagram. Hipstamatic Oggl е апликација која нуди одлични филтри и можност […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја објави новата верзија на Skype за Windows Phone 8 оперативниот систем, кој е подобрен според критиките од корисниците и во кој се додадени: Филтрирање на листата на пријатели со што сега корисниците ќе може да ги гледаат само пријателите што се достапни, наместо да ги гледаат сите луѓе; Почетен екран е подобрен во […]

Прочитај повеќе

Google не е импресиониран од работата на Мicrosoft на неодамна објавената YouTube апликацијата за Windows Phone 8, пред се поради тоа што апликацијата не прикажуваше доволно реклами, пишува The Verge кој го видел писмото испратено од Google до Microsoft за забрана на апликацијата. Мicrosoft претходно се обрати кон Европската Унија обвинувајќи го Google дека одбива […]

Прочитај повеќе