Microsoft е подготвен за лансирањето на новиот Surface Duo телефон. Станува збор за телефон кој очекуваме да биде конкуренција на уредите со флексибилен екран. Со ова, по повлекувањето на Windows Phone, Microsoft се враќа на пазарот на паметни телефони. Компанијата го најави Surface Duo пред една година на настан на кој претставија куп хардвер. Новиот […]

Прочитај повеќе

Microsoft претстави серија нови уреди од Surface Studio, па се до нови слушалки. Surface Studio 2 Станува збор за прва надгадба на дектоп комјутерот кој Microsoft прв пат го претстави пред 2 години. Станува збор за еден од најинтересните уреду од компанијата, како секако и најскапиот. Studio е десктоп наменет за дизајнери, ова може да […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе претстави надградба на своите уреди на 2 октомври. На настанот на кој компанијата ќе ги претстави надградбите не се очекува нов уред туку само надградба на хардверот на постоечките уреди. Веројатно Surface Laptop, Surface Pro и Surface Book 2 ќе добијат процесори од нова генерација. Само еден ден порано Intel ќе претстави нова генерација […]

Прочитај повеќе

Microsoft претстави нов Surface модел. Според очекувањата, станува збор за уред кој треба да ги намами купувачите да го купат својот прв Surface лаптоп. Она што е веднаш забележливо е дека новиот лаптоп доаѓа со значително помали димензии. Екранот е 10 инчен, па новиот Surface е со иста големина како и iPad Pro. Двата уреди […]

Прочитај повеќе

Следниот хардвер од Microsoft би можел да биде серија поевтини таблет компјутери. Компанијата планира ова да го направи веќе во втората половина на 2018, велат извори за Bloomberg. Високтата цена на Surface Pro е сериозна пречка за сите кои можеби и размислуваат за уред од Microsoft, па новите уреди може да ја заживеат хардвер дивизијата […]

Прочитај повеќе

Можеби најинтересните презентации на уредите доаѓаат од iFixit. Овој пат на ред за расклопување е новиот лаптоп Surface. Уредите на Microsoft и вообичаено не беа високо на листата за поправки, но новиот уред е чекор подалеку. Со оценка за можност за поправка од 0 од 10, Surface и официјално е најлошиот уред за поправање. Причината […]

Прочитај повеќе

Следниот месец е можно да пристигне новиот Surface Book 2, компјутер од Microsoft. Компјутерот е во фаза на масовно производство, па може да го очекуваме веќе кон крајот на април, јави DigiTimes. Можеби најголемо изненадување е откажувањето на Microsoft од хибридниот дизајн. Според изворот на DigiTimes, новите компјутери ќе доаѓаа со класичен лаптоп (школка) дизајн. Ова […]

Прочитај повеќе

По подолг период Apple е пред посериозни проблеми. Минатата недела американскиот Consumer Reports соопшти дека за прв пат нема да дадат препорака за MacBook Pro поради проблеми со батеријата. „Во текот на тестовите батеријата на MacBook Pro имаше сосем различни резултати. Во тестовите на 13-инчниот модел со тачбар, батеријата траеше 16 часа, па 12.75 часа, […]

Прочитај повеќе

Ниту Microsoft не успеа со Surface RT, ниту Apple со iPad Pro нема да успее да ви го замени лаптопот, дури и ако сте најголем фан на таблет компјутерите. Ова е барем пресудата на првите рецензии на iPad Pro кој доаѓа со поголем дисплеј од било кој досега, подобар процесор, 32 GB или 128 GB […]

Прочитај повеќе

Најголемото изненадување меѓу новите уреди на Microsoft е нов хибриден компјутер, кој воопшто и не беше споменуван пред презентацијата. Сепак уште поголемо изненадување се насловите на медиумите кои го фалат уредот како „најдобриот хибриден лаптоп“ или „MacBook Pro убиец“. Microsoft вели дека станува збор за најбрзиот 13-инчен лаптоп досега. Иако повторно станува збор за хибрид, […]

Прочитај повеќе

Нови Surface хибриди, нови Lumia телефони, кул чудесии во проширената и виртуелната реалност и супер изненадување лаптоп од Microsoft… Ова се само дел од презентациите на Microsoft: Новиот Surface Pro 4 е 30 отсто побрз од претходната верзија, а што е уште поважно доаѓа во период кога Apple и Google, со свои хибридни – повеќе […]

Прочитај повеќе

Microsoft најави нова верзија на Surface 3 тaблет компјутерот, која ќе доаѓа со Intel Atom процесор, што овозможува цената на таблет компјутерот да биде значително пониска од Pro верзијата. Surface 3 со Atom процесор ќе чини „само“ 500 долари. Таблет компјутерот доаѓа со Intel Atom x7 (Cherry Trail) процесор; 2 GB RAM меморија, 64GB слободен […]

Прочитај повеќе