The Last of Us, феноменална PS3 survival игра која успеа да освои над 200 надгради, ќе биде екранизирана во форма на телевизиска серија. Приказната се става во вештите раце на Крег Мејзин (Чернобил) и режисерот на The Last of Us играта – Нил Друкман. Телевизиската серија ќе обработува настани кои се тесно врзани за случките […]

Прочитај повеќе

Профилите на социјалните мрежи на HBO кус период беа под контрола на OurMine. Во овој период од официјалните Facebook и Twitter профили OurMine испратија неколку пораки. „OurMine тука, само ја тестираме вашата безбедност. HBO контактирај нè за надградба на безбедноста – ourmine.org“. Ова не е прв пат OurMine да пробие профили на друштвени мрежи на […]

Прочитај повеќе

Телефонските броеви и имејл адреси на Питер Динклејџ, Лена Хееди и Емилија Кларк се јавно достапни. Лични податоци на актерите се дел од фајловите кои ги сподели хакерската група. Доколку не биде исплатен откуп за 3 дена, сите податоци ќе бидат јавно објавени, пренесе Guardian. Хакерот тврди дека има 1.5 TB податоци од HBO мрежата, […]

Прочитај повеќе

Филмот “Snowden” ќе ја доживее својата светска премиера во текот на утрешниот ден во САД, додека кај нас ќе биде достапен во Cineplexx на 29-ти септември. Филмот дополнително ќе ја загрее дискусијата за Сноуден, дали е херој или пак предавник. Ова видео е од интервјуто на Сноуден со Шејн Смит од VICE во кое контроверзниот аналитичар ги споделува своите гледишта околу технологијата, […]

Прочитај повеќе

HBO прави сè што е во нивните можности да ги отстрани спојлерите за популарната серија Game of Thrones од YouTube. Kорисникот познат како Spanish Spoiler објавува детали и сцени кои ги откриваат клучните моменти во новите епизоди, и тоа го прави 2 дена пред да биде емитувана таа епизода. „Не можам да објавувам спојлери за […]

Прочитај повеќе

Од следната година HBO ќе овозможи продажба на содржини кои можат да се стримаат преку Интернет. Компанијата во 2015 година ќе запоочне со понуда на дигиталната верзија на своите услуги за кои нема да има потреба од платена ТВ-претплата, вели директорот на компанијата Ричард Плеплер за Re/code. Досега HBО нудеше дел од своите програми преку […]

Прочитај повеќе

Ако ви недостасуваат или барем уживатвте во сериите како IT Crowd, Big Beng Theory и слични серии во кои главни улоги се програмери, научници и гикови, тогаш HBO има добри вести за вас. Почнувајќи од април на HBO доаѓа серијата Silicon Valley, од креаторот на Office Space и Idiocracy, Мајк Џаџ. Silicon Valley е серија […]

Прочитај повеќе

Дали ја гледавте првата епизода од новат сезона на Game of Thrones? Шансите се дека ако немате HBO претплата на MaxTV и сте ја гледале премиерата, тогаш вие сте еден од пиратите кои го срушија битторент рекордот од 160.000 симултани симнувања на само една копија. Но, без грижа, HBO, студиото зад серијалот, воопшто не ви […]

Прочитај повеќе

Околу 3,9 милиони луѓе ја пиратирале популарната телевизиска серија Game of Thrones, ни открива TorrentFreak, што е исто колку просекот од 3,9-те милиони кои ја гледале ексклузивно на HBO. Според TorrentFreak, HBO игра „опасна игра“ што не сака да ја закачи својата популарна содржина онлајн, туку сака да ја задржи ексклузивноста на шоуто да го […]

Прочитај повеќе